ادامه کارزار مخالفان جمهوری اسلامی برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در میان سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا

۷

کارزار مخالفان جمهوری اسلامی برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در زمره سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا ادامه دارد و ایرانیان چهارشنبه در رم پایتخت ایتالیا تجمعی اعتراضی برپا کردند. در سوئد هم سمیناری با عنوان «همبستگی برای ايران» با حضور چهره‌های سرشناس ایرانی و سوئدی و نیز جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران برگزار شد.

در پایتخت ایتالیا در میان معترضان حامد اسماعیلیون و مسیح علی‌نژاد از جمله چهره‌های سرشناس مخالف حکومت ایران بودند که حضور داشتند.‌

یک شهروند ایرانی-ایتالیایی به بی‌بی‌سی فارسی گفت تاکنون مخالفان جمهوری اسلامی تجمعی به این بزرگی در رم نداشته‌اند.

معترضان شعارهایی در اعتراض به حکومت، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و سپاه و بسیج سر دادند، از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کش» و «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه.»

در رم یک نشست پرسش و پاسخ هم برگزار شد که مخالفان سرشناس مثل حامد اسماعیلیون و مسیح علی‌نژاد صحبت کردند.

حامد اسماعیلیون

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

تجمع رم دو روز بعد تجمع بزرگ مخالفان حکومت ایران در بروکسل صورت گرفت که ده‌ها هزار ایرانی از کشورهای مختلف برای تظاهرات به پایتخت بلژیک رفتند که در مقر شورا و کمیسیون اتحادیه اروپا هم هست.

خواسته اصلی و مشخص گردهمایی رم هم مثل بروکسل، قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا بود.

گردهمایی بروکسل درپاسخ به فراخوان مخالفان جمهوری اسلامی از جمله حامد اسماعیلیون فعال سیاسی و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمایی اوکراینی و مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار و فعال مدنی برگزار شد و افراد شاخصی مثل شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در آن سخنرانی کردند.

دریا صفایی نماینده پارلمان بلژیک و علیرضا آخوندی‌ نماینده پارلمان سوئد هم حضور داشتند.

در همان روز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ژیار گل خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت «این صداها قوانین ما را تغییر نمی دهند.»

او گفت برای اینکه اتحادیه اروپا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد به رای دادگاه در یکی از کشورهای عضو نیاز است.

آنالینا بربوک وزیر امور خارجه آلمان هم گفت مبنای حقوقی برای این کار در اتحادیه اروپا فعلا وجود ندارد.

ایتالیا

منبع تصویر، GETTY IMAGES

با این حال معترضان گفته‌اند که از پای نمی‌شینند و به فشار به کشورهای اروپایی ادامه می‌دهند تا مثل آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های «تروریستی» قرار دهد.

حکومت ایران می‌گوید سپاه پاسداران نیروی رسمی نظامی یک کشور عضو سازمان ملل است و قرار دادن آن در میان سازمان‌های تروریستی ناقض قوانین و پیمان‌های بین‌المللی است.

sweden