ادای سوگند اردوغان برای آغاز سومین دوره ریاست‌جمهوری؛ شمارش معکوس برای معرفی کابینه جدید ترکیه

8

رجب طیب اردوغان که طی دو دهه گذشته قدرت را در ترکیه در دست داشت روز شنبه سومین دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرد.

مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری ۶۹ ساله ترکیه در پارلمان این کشور برگزار شد. رجب طیب اردوغان در این مراسم وعده داد که با رعایت «بی‌طرفی» وظیفه خود را طی پنج سال آینده انجام دهد.

رجب طیب اردوغان روز یکشنبه گذشته در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری موفق شد با کسب بیش از ۵۲ درصد آراء کمال قلیچداراوغلو، نامزد مشترک شش حزب مخالف دولت را شکست دهد.

رئیس‌جمهوری ترکیه قرار است شنبه شب پس از ضیافت شام با حضور مهمانان خارجی مراسم تحلیف، ترکیب دولت جدید را اعلام کند.

از محمت شیمشک، وزیر دارایی پیشین ترکیه به عنوان عضو جدید کابینه در مقام وزارت دارایی یا معاون رئیس‌جمهوری یاد می‌شود. همچنین، گفته می‌شود که  ابراهیم کالین، سخنگوی آقای اردوغان نیز برای وزارت امور خارجه نامزد خواهد شد.

روسای جمهوری آذربایجان، ونزوئلا، بلغارستان، آفریقای جنوبی، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمستان از جمله مهمانان خارجی مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان بودند. از ایران محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی برای شرکت در مراسم به آنکارا رفت. نخست‌وزیران ارمنستان، پاکستان و مجارستان از دیگر مهمانان رجب طیب اردوغان هستند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری ترکیه به این کشور سفر کرده است. آنکارا طی ماه‌های گذشته مانع از پذیرش عضویت سوئد در ناتو شد. متحدان ترکیه در ناتو امیدوار هستند که بتوانند موضع آنکارا را پیش از نشست سران کشورهای عضو این سازمان در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی تغییر دهند.

ترکیه با جمعیت ۸۵ میلیون نفری خود دومین ارتش بزرگ در میان کشورهای عضو ناتو را دارد.

مهار بحران اقتصادی ترکیه مهم‌ترین چالش پیش‌روی رجب طیب اردوغان در دوره جدید خواهد بود. نرخ تورم که ماه اکتبر سال گذشته به ۸۵ درصد رسید همچنان بالا است و ماه گذشته ۴۴ درصد بود. این در حالی است که لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.