ارتش اسرائیل از عملیات «محدود و دقیق» در بیمارستان اصلی خان یونس خبر داد؛ هشدار در مورد حمله به رفح

03

سازمان ملل متحد باردیگر نسبت به تبعات انسانی انجام عملیات نظامی زمینی اسرائیل در شهر مرزی رفح هشدار داد.

بیش از یک میلیون فلسطینی در رفح در جنوب نوار غزه در مرز با مصر پناه گرفته‌اند. بسیاری از آنها پس از فرار از بمباران‌های اسرائیل در نقاط دیگر غزه، در اردوگاه‌های چادری و پناهگاه‌های موقت زندگی می‌کنند.

همزمان، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای اسرائیلی روز پنجشنبه به بیمارستان اصلی خان‌یونس در جنوب نوار غزه یورش بردند.

ارتش اسرائیل گفت که این یک عملیات محدود برای جستجوی بقایای شهروندان اسرائیلی است که توسط حماس گروگان گرفته شده بودند.

وضعیت در رفح

ارتش اسرائیل می‌گوید که می‌خواهد اعضای گروه افراطی حماس را از مخفیگاه‌های رفح رانده و گروگان‌هایی که پس از حمله این گروه در اسرائیل در هفتم اکتبر، احتمالاً در آنجا نگهداری می‌شوند آزاد کند، اما جزئیاتی از طرح پیشنهادی برای تخلیه غیرنظامیان ارائه نکرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که با فشارهای بین‌المللی فزاینده برای توقف حمله برنامه‌ریزی‌شده زمینی به رفح مواجه است، هیچ اشاره‌ای به زمان وقوع این حمله نکرده است.

مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۲۶ بهمن گفت که «احتمال عملیات نظامی در رفح، با احتمال بسته شدن مرز مصر و احتمال هجوم هزاران آواره فلسطینی به این منطقه، کابوسی است که مقابل چشمان‌مان اتفاق می‌افتد.»

تصویری از رفح

بیشتر در این باره:

هشدار سازمان ملل به اسرائیل: حمله به رفح می‌تواند «به کشتار منجر شود»

او خطاب به دیپلمات‌ها در ژنو افزود این تصور که مردم غزه می‌توانند به مکان امنی منتقل شوند، «توهمی» بیش نیست.

گریفیث ابراز امیدواری کرد که دوستان اسرائیل و کسانی که به امنیت این کشور اهمیت می‌دهند، «در این لحظه به آنها مشاوره خوبی بدهند».

سازمان ملل متحد پیش از این نیز اعلام کرده که حمله اسرائیل به رفح می تواند به «کشتار» منجر شود.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز هشدار داده است که در صورت حمله اسرائیل به رفح، «رنج هر دو طرفِ درگیری… به عمق غیرقابل تصوری خواهد رسید».

وضعیت در خان‌یونس

همزمان با این هشدارها، ارتش اسرائیل گزارش‌ها مبنی بر ورود به بیمارستان اصلی خان‌یونس در جنوب غزه که پیش از این محاصره شده بود را تأیید کرد.

ارتش اسرائیل می‌گوید برای پیداکردن شماری از گروگان‌های اسرائیلی اسیر در دست حماس یا اجساد آنها، عملیات «محدود و دقیقی» را در این بیمارستان آغاز کرده است.

گروه افراطی حماس از سوی اسرائیل، اتحادیه اروپا و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

ارتش اسرائیل می‌گوید «اطلاعات معتبری در اختیار دارد که حماس تعدادی از گروگان‌ها را در بیمارستان ناصر نگه داشته است و ممکن است اجساد آنها همچنان در آنجا باشد.»

نیروهای اسرائیلی پیش از این به هزاران فلسطینی آواره که در این بیمارستان پناه گرفته بودند، دستور تخلیه داده بودند.