با آغاز دومین هفته از حملات اسرائیل به نوار غزه و راکت‌باران شهرهای جنوبی اسرائیل، تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری تشدید شده اما نتیجه‌ای نداشته است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حملات هوایی دیشب “۳۵ هدف تروریستی” را بمباران و ۱۵ کیلومتر از شبکه تونل‌های جنبش حماس در نوار غزه را نابود کرده است. اسرائیل همچنین گفته است که در این حملات خانه‌ ۹ نفر از فرماندهان ارشد حماس را هدف قرار داده است.

به گفته ارتش اسرائیل در این حملات یکی از فرماندهان ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم کشته شده است.

حسام ابو هربید، فرمانده جهاد اسلامی در شمال غزه بود و به گفته خبرنگاران یکی از مهم‌ترین فرماندهانی است ‌که در حملات اسرائیلی در یک هفته اخیر کشته شده است.

این فرمانده جهاد اسلامی در اردوگاه پناهجویان جبالیا در شمال غزه هدف قرار گرفته است.

این حملات که بامداد امروز دوشنبه با ۵۴ جنگنده و در عرض ۲۰ دقیقه صورت گرفت، از جمله شدیدترین حملات هوایی اسرائیل به غزه در یک هفته اخیر گزارش شده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید این حملات در واکنش به پرتاب ۶۰ راکت از غزه به شهرهای بئرشبع و اشکلون (عسقلان) صورت گرفته است.

تعداد راکت‌های شلیک شده از نوار غزه نسبت به دو شب قبل از آن که ۱۲۰ و ۲۰۰ راکت پرتاب شده بود، کاهش یافته است.

سپر دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل اغلب راکت‌های شلیک‌شده را قبل از اصابت، رهگیری و منهدم می‌کند.

گنبد آهنین

به گفته مقام‌های بهداشتی غزه از یک هفته پیش ۲۰۱ فلسطینی از جمله ۵۸ کودک و ۳۴ زن در حملات اسرائیل کشته شده‌اند. مقام‌های اسرائیل می‌گویند ۱۰ نفر از جمله دو کودک در اسرائیل جان خود را از دست داده‌اند.

ظهر روز دوشنبه هم آژیر خطر در مناطق جنوبی اسرائیل به صدا درآمد و از ساکنان مناطق مرزی با نوار غزه خواسته شد “تا اطلاع بعدی” به پناهگاه‌ها بروند.

تشدید تلاش‌های بی‌نتیجه

هم‌زمان با این حملات درخواست‌ها و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به حملات ادامه دارد هر چند هنوز هیچ نشانی از آتش‌بس دیده نمی‌شود.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر، امروز گفت که کشورش تلاش‌های بسیاری برای برقراری آتش‌بس کرده و افزود “هنوز امید هست.”

ملک عبدالله، پادشاه اردن هم گفته است که دولت این کشور در حال تلاش‌های دیپلماتیک فشرده برای پایان دادن به حملات است.

آمستردام
تظاهرات حمایت از فلسطین در نقاط مختلف جهان برگزار شده است – آمستردام، ۱۶ مه

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه بعد از تماس تلفنی با وزیر خارجه مصر در توییتر نوشت: “تمام طرف‌ها باید تنش را کاهش دهند. خشونت باید بلافاصله پایان یابد.”

اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید حملات به غزه “با تمام قوت” ادامه خواهد داشت.

او روز یکشنبه بعدی از جلسه کابینه امنیتی در نطقی تلویزیونی به مردم اسرائیل گفت: “ما تا هر زمان که لازم باشد اقدام می‌کنیم تا آرامش و آسایش را به شما شهروندان اسرائیل برگردانیم. این کار زمان می‌برد.”