ارتش اسرائیل می‌گوید یک موشک شلیک شده به جنوب این کشور را رهگیری کرده است

Screen Shot 2023-11-22 at 12.49.01 PM

ارتش اسرائیل می‌گوید یک موشک شلیک شده به جنوب این کشور را رهگیری کرده است

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد یک موشک کروز شلیک شده به سمت جنوب این کشور را رهگیری کرده است.

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای نوشت که پس از گزارش‌ها مبنی بر «نفوذ یک وسیله هوایی متخاصم» در نزدیکی ایلات در جنوب اسرائیل و در ساحل دریای سرخ، یک جنگنده اسرائیلی «موشک کروز را که به سمت اسرائیل پرتاب شده بود با موفقیت رهگیری کرد».

در این بیانیه آمده که «هیچ نفوذی به خاک اسرائیل شناسایی نشد».

شبه‌نظامیان حوثی یمن که خود را بخشی از «محور مقاومت» گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه معرفی می‌‌کنند، از زمان آغاز جنگ غزه در ۱۵ مهر تاکنون، تعدادی پهپاد و موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده‌اند.

همچنین دو روز پیش، یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ سه موشک و چند پهپاد شلیک شده توسط شبه‌نظامیان حوثی را در حمله‌ای که پنتاگون اعلام کرد احتمالاً اسرائیل را هدف قرار داده بود، سرنگون کرد.

همچنین در نهم نوامبر، ارتش اسرائیل گفت که سامانه دفاع موشکی پیکان سه، برای اولین بار «هدفی» را که از دریای سرخ به سمت اسرائیل در حرکت بود، منهدم کرد.

ادامه حملات اسرائیل به غزه در آستانه اجرای توافق آتش‌بس موقت

 

سوئیس فعالیت گروه افراطی حماس در این کشور را ممنوع می‌کند

دولت سوئیس اعلام کرد پیش‌نویس لایحه قانون ممنوعیت فعالیت گروه افراطی حماس در این کشور و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی را تحویل پارلمان می‌دهد.

شورای فدرال سوئیس روز چهارشنبه اعلام کرد این قانون یک پاسخ مناسب به وضعیت ایجاد شده بعد از حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل است.

دولت سوئیس متشکل از چهار حزب بزرگ کشور است و انتظار می‌رود لایحه یاد شده به سرعت توسط نمایندگان پارلمان تصویب شود.

حزب دست راستی «مردم»، بزرگترین حزب کشور به شدت حامی طرح یاد شده است و حملات حماس به اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.

در حملات یاد شده، دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته و ۲۴۰ نفر نیز به گروگان گرفته شدند.

حملات اسرائیل به غزه در پی این حادثه نیز تاکنون ۱۴ هزار و ۱۰۰ کشته برجا گذاشته است.

دولت سوئیس اعلام کرده که «حق اسرائیل برای تضمین امنیت و دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد»، اما با توجه به تشدید وضعیت انسانی در نوار غزه، بر لزوم تضمین دسترسی ساکنان این منطقه به کمک‌های بشردوستانه تاکید می‌کند و «آتش‌بس بشردوستانه برای این منظور ضروری است».

گروه افراطی حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد.

وزیر فلسطینی: بیش از ۵۰ عضو یک خانواده در شمال غزه کشته شده‌اند

ریاض المالکی (راست) وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطینی همراه با دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود
ریاض المالکی (راست) وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطینی همراه با دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود

وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه گفت در جریان حملات ارتش اسرائیل به اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه بیش از ۵۰ عضو یک خانواده فلسطینی کشته شدند.

ریاض المالکی در حاشیه یک نشست وزیران خارجه عرب و مسلمان در لندن گفت: «همین امروز صبح، ۵۲ نفر از خانواده قدوره در جبالیا، کاملا محو شدند، کشته شدند».

او افزود: «من اسامی این ۵۲ نفر را دارم؛ همه آن‌ها از مادربزرگ تا پدربزرگ از بین رفتند».

وزارت بهداشت نوار غزه که تحت کنترل حماس است می‌گوید از زمان حمله ۱۵ مهر این گروه افراطی به شهرها و شهرک‌های اسرائیلی، بیش از ۱۴ هزار نفر در حملات ارتش اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند.

اسرائیل هم گفته که در روز حمله حماس، دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته و حدود ۲۴۰ نفر نیز از سوی شبه‌نظامیان حماس ربوده و به غزه برده شدند.

یک مقام فلسطینی از احتمال توافق‌ دوم برای آزادی ۵۰ گروگان‌ دیگر اسرائیلی خبر داد

یک مقام فلسطینی می‌گوید توافق روز چهارشنبه اسرائیل و گروه حماس برای آزادی ۵۰ گروگان اسرائیلی در غزه در برابر آزادی ۱۵۰ فلسطینی زندانی اواخر این ماه تکرار خواهد شد.

این مقام فلسطینی که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت این بدان معنی است که ۱۰۰ نفر از ۲۴۰ گروگانی که حماس در حمله روز ۱۵ مهر به اسارت گرفت، تا پایان این ماه میلادی آزاد خواهند شد.

در مقابل، اسرائیل حدود ۳۰۰ زندانی فلسطینی را در دو مرحله آزاد خواهد کرد که اسامی کاندیداهای احتمالی شامل زنان و نوجوانان پسر روز چهارشنبه منتشر شد.

بر اساس توافق فعلی که قرار است از صبح پنجشنبه به وقت محلی به اجرا در آید، ۵۰ گروگان اسرائیلی که شامل زنان و کودکان هستند در ازای آزادی ۱۵۰ زندانی فلسطینی و ارسال کمک‌های بیشتر به نوار غزه رها خواهند شد.

مقام فلسطینی به رویترز گفته است: «توافق دوم در پی توافق نخست خواهد آمد. آن‌ها نیازمند چهار یا پنج روز برای سازماندهی این مسئله هستند که شامل مبادله ۵۰ اسرائیلی با ۱۵۰ زندانی فلسطینی است».

مقام‌های اسرائیلی به این ادعا واکنش نشان نداده‌اند، اما در بیانیه کابینه این کشور آمده که به ازای آزادی هر ۱۰ اسرائیلی توسط حماس یک روز دیگر در جنگ وقفه ایجاد شود.

حزب‌الله اعلام کرد دو فروند موشک به شمال اسرائیل شلیک کرده است

سازمان حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه مسئولیت شلیک دو فروند موشک از مدل «برکان» به شمال اسرائیل را برعهده گرفت.

حزب‌الله در روزهای اخیر مدعی است که استفاده از این نوع موشک‌ها را که کلاهک سنگین‌وزنی دارد، آغاز کرده است.

ارتش اسرائیل در واکنش به تعرضات مرزی حزب‌الله در روز چهارشنبه از جمله اهدافی را در اطراف شهرک بلیدا در جنوب لبنان زیر آتشباری زمینی و هوایی خود قرار داد.

ارتش اعلام کرد که جنگنده‌ها یک مجتمع نظامی «عوامل تروریستی» و سایر زیرساخت‌های حزب‌الله را هدف قرار دادند.

به نوشته تایمز اسرائیل، الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل به شورای امنیت سازمان ملل پیام داده که اگر حزب‌الله در جنوب لبنان خلع سلاح نشود، این وضعیت ممکن است به «جنگ منطقه‌ای» تبدیل شود.

آقای کوهن خواهان اجرای کامل قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت شده که در پایان جنگ ۳۴ روزه اسرائیل و حزب‌الله در ۱۷ سال پیش تصویب شد.

در آن قعطنامه تأکید شده بود که حزب‌الله یا هیچ گروه دیگری نباید در مناطق پایین‌تر از خط رود لیتانی حضور داشته و باید کاملاً خلع سلاح شوند. اما حزب‌الله نه‌ تنها آن را اجرا نکرد بلکه در ۱۷ سال گذشته زرادخانه خود را آشکار تقویت کرده و موشک‌های نقطه‌زن دارد.

ارتش اسرائیل می‌گوید ۴۰۰ دهانه تونل در غزه کشف کرده است

با وجود انتظار برای آغاز توافق حاصله میان دولت اسرائیل و گروه افراطی حماس از بامداد روز پنجشنبه و توقعاتی که برای تبدیل این وقفه در جنگ به آتش‌بس از سوی سران دولت‌ها و عوامل مختلف در صحنه بین‌المللی بیان شده، ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که عملیات نظامیان آن در باریکه غزه ادامه یافته و آن‌ها «تونل‌های تروریستی» بیشتری را در بخش شمالی این باریکه کشف کرده‌اند.

ارتش اسرائیل افزود که از آغاز عملیات زمینی خود در سه هفته و نیم پیش حدود ۴۰۰ دهانه تروریستی را کشف کرده است.

این بیانیه تکرار کرده که «سازمان تروریستی حماس زیرساخت‌های تروریستی زیرزمینی خود را در قلب محله‌های غیرنظامی، نزدیکی مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستان‌ها، قبرستان‌ها و مناطق کشاورزی ایجاد کرده است».

 

انتشار جزئیات بیشتری درباره توافق از سوی حماس و نشریات فلسطینی

موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی گروه افراطی حماس، روز چهارشنبه اول آذر در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت توافق این گروه با اسرائیل از ساعت ۱۰ پیش‌ازظهر روز پنجشنبه دوم آذر اجرایی خواهد شد.

اسرائیل هنوز ساعت دقیق آغاز توافق را تأیید نکرده است. در برخی گزارش‌های تأییدنشده در رسانه‌های فلسطینی، زمان توافق از ساعت شش و نیم بامداد پنجشنبه گزارش شده است. (وقت محلی اسرائیل و باریکه غزه یکسان است).

در برخی از گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی آمده است که اسرائیل هر شب اسامی ۱۲ تن دیگر از شهروندانش را که روز بعد آزاد خواهند شد، دریافت خواهد کرد و در برابر، اسامی هر گروه از جمع کلی ۱۵۰ زندانی فلسطینی را که رها می‌کند، توسط عوامل میانجی‌گر به اطلاع حماس می‌رساند.

موسی ابومرزوق به الجزیره گفت اکثر افرادی که حماس آن را براساس این توافق آزاد خواهد کرد، شهروندانی با تابعیت کشورهای خارجی هستند. اما نگفت آیا آن‌ها دارای تابعیت اسرائیلی هم هستند یا نه.

دفن دسته‌جمعی فلسطینی‌های کشته‌شده در خان یونس در جنوب غزه
دفن دسته‌جمعی فلسطینی‌های کشته‌شده در خان یونس در جنوب غزه

اسرائیل تأکید کرده که موافقتش برای آزادی ۵۰ تن از شهروندان این کشور است. در برخی از گزارش‌ها آمده است که ممکن است حماس آزادی افرادی مانند کارگران تایلندی را نیز که از اسرائیل ربوده شدند، در این مرحله اجرایی کند اما آن جدا از رهایی ۵۰ شهروند اسرائیل هستند.

در این میان، احمد عبدالهادی، یک نماینده حماس در لبنان در نشست مشترک خبری در استقبال از حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که به بیروت رفته، گفت حماس امیدوار است آتش‌بسی که اجرایی خواهد شد، به «پایان جنگ هم منجر شود».

این نماینده حماس در لبنان مدعی شد که «مقاومت» شروط خود را به اسرائیل «تحمیل کرده است».

شبکه الجزیره نیز ظهر چهارشنبه به نقل از «یک منبع حزب‌الله» خبر داد «در صورت پایبندی» اسرائیل به حفظ آرامش، این سازمان هم آماده است از اقدامات خود علیه اسرائیل دست بکشد.

این منبع افزود: «ما بخشی از توافق نبودیم…جنوب لبنان جبهه حمایت از غزه است و آتش‌بس در غزه شامل لبنان نیز هست…اما اگر اسرائیل شرایط را در قبال جنوب لبنان یا غزه به سوی بحران بیشتر ببرد، با واکنش تندتر حزب‌الله روبه‌رو خواهد شد».

فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان، روز چهارشنبه گفت وقفه در جنگ و توافق حاصله گامی در مسیر درست است و باید دید که آیا به آتش‌بس منجر می‌شود یا نه.

او گفت شورای امنیت یا می‌تواند شریک مجازات جمعی غزه باشد یا اطمینان یابد که شهروندان بی‌گناه از غذا، دارو و آب برخوردار می‌شوند. وزیر خارجه سعودی تأکید کرد که کمک‌رسانی به غزه باید مستمر باشد و به آزادی بیشتر ربوده‌شدگان مشروط نشود.