ارتش اسرائیل: همچنان با شبه‌نظامیان حماس در داخل خاکمان می‌جنگیم؛ ایران دخالت در حمله حماس را رد کرد

Screen Shot 2023-10-08 at 11.50.52 PM

نیروهای دفاعی اسرائیل صبح امروز در یک نشست خبری اعلام کردند که نیروهای این کشور همچنان در هفت تا هشت منطققه در جنوب اسرائیل که در نزدیکی نوار غزه است با افراد مسلح حماس می جنگند.

ارتش اسرائیل می‌گوید بسیاری از پیکارجویان کشته شده‌اند، اما برخی دیگر هنوز در کیبوتص‌ها پنهان شده‌اند.

ارتش اسرائیل اضافه کرد که بیش از ۱۰۰۰ هدف در غزه را مورد حمله قرار داده است.

یک سرهنگ ارتش اسرائیل در نشست با خبرنگاران گفته محدوده این عملیات متفاوت است… بیشتر از آنچه انتظار داشتیم فرصت می‌خواهیم تا همه چیز به حالت «دفاعی و امنیتی» سابق بازگردد.

ارتش اسرائیل می‌گوید شمار کشته‌ها افزایش خواهد یافت

ارتش اسرائیل اعلام کرد که تعداد کشته‌های اسرائیل همچنان در حال افزایش است زیرا جراحات بسیاری از زخمی‌شدگان بسیار شدید است.

جاناتان کانریکوس، سخنگوی ستاد مشترک نیروهای دفاعی اسرائیل، در یک ویدیو اواخر روز یکشنبه گفت که این «بدترین روز در تاریخ اسرائیل» بوده است. خلاصه حرف‌های او:

 • «تا به حال این همه اسرائیلی توسط یک عامل کشته نشده‌اند، چه رسد به عملیات دشمن در یک روز.»
 • او مقیاس ویرانی‌های حمله حماس را با «یک یازده سپتامبر و یک حملهپرل هاربرپیچیده درهم» مقایسه کرد. [بعد از حمله ژاپن به پایگاه پرل هاربر، آمریکا رسما وارد جنگ جهانی دوم شد]
 • ارتش اسرائیل می‌گوید با ادامه حملات هوایی شب گذشته به غزه، «ضربه مهلکی» به زیرساخت‌های حماس وارد کرده است.
 • ارتش حدود ۱۱۰ هزار سرباز ذخیره را فراخوانده. آنها در حال حاضر در جنوب اسرائیل و مشغول آمادگی هستند.

  کشورهای دیگر چگونه واکنش نشان داده‌اند؟

  رهبران جهان واکنش‌های مختلفی به حمله حماس و تلافی‌جویی اسرائیل نشان داده‌اند:

  ایالات متحده:جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که حمایت کشورش از اسرائیل «استوار و تزلزل ناپذیر» است. ایالات متحده کشتی‌ها و هواپیماهایش را در منطقه مستقر کرده و گفته است که مهمات بیشتری به اسرائیل ارسال خواهد کرد.

  بریتانیا:ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، به بنیامین نتانیاهو قول «حمایت متعهدانه» داده است. او گفت: «ما هر کاری که بتوانیم برای کمک انجام خواهیم داد. تروریسم پیروز نخواهد شد.»

  ایران:ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران گفت که ایران از حق فلسطینی‌ها برای دفاع از خود حمایت می‌کند. او هشدار داد که اسرائیل باید به خاطر به خطر انداختن منطقه در طول سال‌ها پاسخگو باشد. حماس مورد حمایت ایران است.

  لبنان:حزب‌الله، یک گروه مسلح قدرتمند که توسط ایران نیز پشتیبانی می‌شود، روز یکشنبه با اسرائیل تبادل آتش کرد. این درگیری، نگرانی‌ها را از شروع درگیری گسترده‌تر بین اسرائیل و کشورهای مخالف افزایش داده است.

  چین:پکن از هر دو طرف خواسته است تا «خویشتن‌داری کنند» و «فورا آتش‌بس کنند» رسانه‌های دولتی «راه حل دو کشور» را تکرار کرده‌اند که شامل تشکیل کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل است.

  روسیه:وزارت امور خارجه خواستار «آتش بس فوری» و مذاکره برای «یک صلح جامع، پایدار و مورد انتظار» شد.

  ایران دخالت در حمله حماس به اسرائيل را رد کرد

  ایران همواره از فلسطینی‌ها حمایت کرده اما درباره دخالت در نقشه حماس را رد کرده است

  نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل متحد دست داشتن ایران در حملات شبه‌نظامیان حماس علیه اسرائيل را رد کرده است.

  این نمایندگی یکشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی از فلسطینی‌ها اعلام کرد:‌ «ما در واکنش فلسطین مشارکت نداشته‌ایم و این کار صرفا به وسیله فلسطین صورت گرفته است.»

  پیش‌تر، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابعی در حماس و حزب‌الله لبنان گزارش کرده بود که ایران در هفته‌های گذشته در برنامه ریزی برای اجرای این حملات نقش داشته است.

  با این حال، دولت آمریکا گفته است به رغم روابط عمیق میان جمهوری اسلامی و حماس،‌ شواهدی در اختیار ندارد که نشان دهد ایران در این حملات شرکت داشته است.