رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تایید کرده که نظامیان این کشور حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل را پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان برعهده خواهد گرفت.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، آقای اردوغان روز گذشته گفت که “در گفتگوها با ناتو و آمریکا مشخص شده که ما کدام مسئولیت‌ها را برعهده خواهیم گرفت، و ما این گام را به بهترین صورت خواهیم گرفت.”

اوایل هفته جاری مقام‌های دولت افغانستان نیز از برنامه حفاظت ترکیه از فرودگاه کابل حمایت کرده و گفته بودند که حضور ترکیه در فرودگاه کابل در برابر حملات احتمالی طالبان بازدارنده خواهد بود.

دو روز پیش، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که تا آخر ماه آگست نیروهای آمریکایی پس از ۲۰ سال به طور کامل از افغانستان خارج می‌شوند.

به این منظور ترکیه برای این ماموریت پهبادها، تجهیزات دفاعی و سربازان بیشتری به افغانستان می‌فرستد.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که ترکیه ممکن است از مجارستان و پاکستان برای کمک به این ماموریت درخواست همکاری کند.

یک مقام ارشد ترکیه به رسانه‌ها گفته که “هنوز روشن نیست که کی‌ها به این ماموریت خواهند پیوست”. او افزوده که “برخی کشورهایی که در افغانستان نیستند، علاقمند مشارکت هستند یا کشورهایی که می‌خواهند ماموریت‌شان را در افغانستان تمدید کنند.”

ماه گذشته، در دیدار اردوغان و بایدن در نشست سران اعضای ناتو در بروکسل موضوع واگذاری امنیت فرودگاه کابل به ترکیه میان رهبران آمریکا و ترکیه صحبت شده بود.

امنیت فرودگاه کابل برای تداوم فعالیت سفارت‌ها و نمایندگی‌های بین المللی حیاتی است، در حالی که اخیرا ارتش افغانستان در برابر پیشرفت‌های طالبان، بدون مقاومت جدی از بیشتر از ۱۵۰ ولسوالی عقب نشینی کرده اند.

ترکیه از سال ۲۰۱۳ در کار تامین امنیت این فرودگاه همراه با سربازان آمریکایی و ناتو فعال بوده است.

گروه طالبان قبلا گفته‌ است که به تمام دیپلمات‌ها و کارمندان موسسات غیردولتی در افغانستان اطمینان می‌دهد که مورد حمله قرار نخواهند گرفت اما حضور نیروی نظامی هیچ کشور خارجی را قبول نخواهد کرد.

.
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در فرودگاه کابل (عکس آرشیویی)

به گزارش رسانه‌های ترکیه، ماه گذشته آمریکا و ترکیه توافق کردند که تحت شرایطی تامین امنیت فرودگاه کابل به ترکیه واگذار شود.

از جمله شرایط این است که آمریکا حمایت‌های اطلاعاتی و نظامی و مالی را فراهم می‌کند و ترکیه نیز نظامیان بیشتری را د ر صورت نیازبه افغانستان بفرستد.

بنا به توافقی که ترکیه با آمریکا و ناتو کرده، ترکیه درگیر هیچ نوع عملیاتی در خارج از محوطه فرودگاه کابل نمی‌شود.