رهبران اروپا می‌گویند که پس از توافق با شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنکا، محدودیتی در صادرات واکسن‌های این کارخانه به بریتانیا اعمال نخواهند کرد.

در جلسه دیروز (پنجشنبه) کمیسیون اروپا قرار شد کنترل‌های سختگیرانه‌ای بر صادرات واکسن اعمال شود ولی در بیانیه‌ای که پس از نشست منتشر شد بر اهمیت زنجیره جهانی تولید واکسن تاکید شد.

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا گفت استرازنکا باید این اطمینان را ایجاد کند که قبل از صادرات واکسن به نقاط دیگر دنیا، اروپا همان میزان واکسن را دریافت می‌کند.

رهبران اروپا قول داده‌اند که تزریق واکسن کرونا در ماه‌های آتی افزایش پیدا کند و تا پایان ماه ژوئن به هفتاد درصد بزرگسالان این قاره واکسن زده شود. بیشتر این افراد واکسن استرازنکا/آکسفورد دریافت خواهند کرد.

روی کاغذ اتحادیه اروپا همین حالا هم می‌تواند قانون جنجالی اعمال محدودیت صدور این واکسن به بریتانیا و آمریکا را اجرا کند ولی رهبران آلمان، بلژیک و هلند گفته‌اند که از این کار امتناع می‌کنند. این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه طرفدار کنترل صادرات واکسن و خواهان “پایان دادن به این ساده‌لوحی” است.

کشورهای اروپایی تولید کنندگان واکسن و بخصوص استرازنکا را متهم می‌کنند به میزانی که تعهد کرده‌اند واکسن در اختیار آنها قرار نمی‌دهند. استرازنکا این را رد می‌کند و می‌گوید به قرادادهایش احترام می‌گذارد.

مسئله دیگر اعتراض اتریش و پنج کشور کوچک دیگر شمال لتونی و بلغارستان بود که از سیستم توزیع واکسن اتحادیه اروپا لطمه دیده‌ بودند. سباستین کورتس صدراعظم اتریش گفت از ۱۰ میلیون دز اضافی که در سه ماه آینده برای سرعت بخشیدن و تقسیم عادلانه واکسیناسیون اختصاص یافته، راضی است.

برای حل مشکل پیچیده تامین واکسن، کتلین فان برمپت عضو بلژیکی کمیسیون اروپا به بی‌بی‌سی گفت اتحادیه اروپا و بریتانیا باید در زمین توزیع واکسن آسترازنکا با یکدیگر همکاری کنند:

“چهار مرکز تولید واکسن وجود دارد که دو تا از آنها در بریتانیا هستند، یکی در هلند و یکی در بلژیک. هر چهار مرکز باید هم برای اروپا و هم برای بریتانیا واکسن تولید کنند. در حال حاضر به هیچ عنوان توازنی بین تولید در این دو حوزه وجود ندارد و ما باید این مشکل را حل کنیم. در این زمینه نباید سایر محصولات مانند واکسن فایزر را در نظر بگیریم. فایزر هم الان به بریتانیا صادر می‌شود ولی آنها شرایط خودشان را دارند.”

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا باید برای دریافت واکسن کافی سخت تلاش کند و محدودیت برای صادرات واکسن می‌تواند دسترسی به آن را با مشکل روبرو کند:

“اقداماتی که اروپا می‌خواهد در این زمینه انجام دهد به ضرر تولید واکسن خواهند بود. در پایان این جنگ، بیایید امیدوار باشیم جنگی درنگیرد و همه مانند افراد عاقل و بالغ رفتار کنیم، تنها نتیجه، تولید واکسن کمتر است؛ واکسن کمتر برای اروپا و البته برای بریتانیا و بگذارید واضح‌تر بگویم برای بقیه کشورهای دنیا.”

در همین حال ابتلا به کرونا در بعضی از کشورهای اروپایی رو به افزایش است. رومانی شنبه و یکشنبه گذشته در تعدادی از شهرهایش ساعات منع عبور و مرور برقرار کرد. رکورد ابتلا در یک شبانه‌روز در اوکراین هم با ۱۸۱۳۲ مورد دیروز شکسته شد.

آلمان به رکورد بیش از ۲۰۰۰۰ ابتلای روزانه در هفته گذشته رسید و از روز یکشنبه پرواز افراد خارجی به این کشور را منوط به منفی بودن آزمایش کرونا در مبدا کرد.

در فرانسه نیز ابتلای روزانه به کرونا ۴۵۰۰۰ نفر و افرادی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند ۴۷۰۹ نفر اعلام شد. این تقریبا برابر با اوج موج قبلی کرونا در پاییز است.