ساعاتی پس از انتشار خبر مجروح شدن دستکم چهل نفر از کسانی که قصد عبور از مرز زمینی شلمچه و ورود به عراق را داشتند، وزیر کشور ایران باردیگر تاکید کرد که عراق تمام مرزهای زمینی خود را به روی ایران بسته است و از مردم خواست که از رفتن به گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق خودداری کنند. وزیر راه هم گفته به جای تست پی‌سی‌آر از زائران “تست چشمی” گرفته می‌شود.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران صبح روز یکشنبه ۴ مهر ماه گفت که زائران بدون داشتن ویزا برای ورود به خاک عراق به سمت مرزها نروند “زیرا هم برای خودشان دردسر ایجاد می‌کنند و هم برای عزیزان ما در مرزها مزاحمت‌هایی را ایجاد می‌کنند.”

آقای وحیدی گفت تعدادی از زائرانی که برای سفر هوایی ویزا داشتند و نتوانستند با هواپیما به عراق منتقل شوند از مرز شلمچه “عبور داده شدند و رفتند” اما تاکید کرد که قرار نیست “خارج از چارچوب‌های قانونی و آنچه که خواست دولت عراق بود” زائری وارد عراق شود.

تصاویر منتشر شده از وضعیت گذرگاه مرزی شلمچه در روز یکشنبه چهارم مهر ماه همچنان حاکی از حضور جمعیت زیاد و شرایط بحرانی این گذرگاه مرزی است.

دیروز، شنبه سوم مهرماه رسانه‌های ایران با انتشار تصاویری از هجوم زائران ایرانی در مرز شلمچه، از مجروح شدن حدود ۴۰ نفر در اثر ازدحام جمعیت خبر دادند.

گزارش شده بود که جمعیت با هجوم از قسمت ایرانی مرز گذشتند و در پشت مرز عراق منتظر ماندند. در تصاویر منتشر شده دیده می‌شود که تعدادی از افراد از جمله یک مامور مرزبانی بی‌حال روی زمین افتاده‌اند.

ولی الله حیاتی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان دیشب در مصاحبه با خبرگزاری فارس از بستن مرزهای این استان به روی خودروهای غیر بومی خبر داد و گفت: “ورودی شهر خرمشهر به سمت مرز شلمچه نیز از امشب بسته خواهد شد.”

او همچنین از بررسی اخبار منتشر شده درباره “فوت چند زائر در مرز شلمچه” خبر داد. در همین حال محمد حیدری، فرماندار خرمشهر، از “کنترل” اوضاع خبر داد و گفت: “حتی اگر یک میلیون نفر به مرز شلمچه مراجعه کنند هم کار در دست‌مان است و هیچ اتفاق کنترل‌نشده‌ای رخ نداده و نمی‌دهد.”

او گفت که مرز شلمچه از سوی کشور عراق بسته است.

به گفته مقامات ایران، در مرز مهران هم که برای برگشت زمینی زائران در نظر گرفته شده و افراد زیادی به قصد عبور و ورود به عراق “تجمع کردند و باعث ایجاد مشکلاتی شدند. “