مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران با تاکید تهران بر لغو تحریم‌های آمریکا روز دوشنبه ۲۷ دسامبر (شش دی) از سر گرفته شد.

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای پس از یک وقفه پنج ماهه در پایان نوامبر بین کشورهای طرف قرارداد شامل آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین، ایران و روسیه مجددا آغاز شد. ایالات متحده آمریکا در این مذاکرات به‌طور غیر مستقیم حضور دارد.

انریکه مورا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را بر عهده دارد پس از جلسه امروز گفت: «اگر در روزها و هفته‌های آینده سخت کار کنیم، باید نتیجه مثبتی بگیریم.»

اگر در روزها و هفته‌های آینده سخت کار کنیم، باید نتیجه مثبتی بگیریم.

انریکه مورا
دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا

وی با این حال تاکید کرد که تصمیم‌های سیاسی دشواری هم در تهران و هم در واشنگتن باید گرفته شود که کار را بسیار سخت خواهد کرد.

این در حالی است که صبح امروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران در جمع خبرنگاران گفت: « سند مشترک و قابل‌قبولی روی میز مذاکره‌کنندگان داریم که آن‌ها را از اسناد یکم و پانزدهم دسامبر می‌خوانیم؛ هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها. یعنی دیگر سند ژوئن ۲۰۲۱ را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم و از امروز مذاکرات ما حول آن سند مشترک شروع می‌شود.»

وی بحث تضمین و راستی‌آزمایی [رفع تحریم] را از محورهای گفت‌وگوهای امروز عنوان کرد و خواستار فروش نفت ایران «به آسانی و بدون هیچ مرزی» شد تا «پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود.»

توافق سال ۲۰۱۵ به تهران پیشنهاد می‌داد تا در ازای محدودیت در برنامه‌های هسته‌‌ای بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور لغو شود.

اما با خروج یکجانبه آمریکا از این توافق تحریم‌های اقتصادی بازگشتند و ایران نیز به طور متقابل تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد.

امیرعبداللهیان امروز گفت: «ما به یک سند مشترک در موضوع هسته‌ای و تحریم‌ها رسیده‌ایم و امروز نخستین مذاکرات در این زمینه آغاز می‌شود.»