گروه طالبان گفته است که دولت جدید افغانستان ظرف دو روز آینده اعلام خواهد شد.

شیرمحمد عباس استانکزی، از اعضای ارشد مذاکره‌کننده طالبان در دوحه به بی‌بی‌سی گفت که دولت جدید “یک دولت فراگیر” خواهد بود و زنان همچنان “نقشی” خواهند داشت اما نه در سطح وزیران و “به این شرط که با دولت تحت حمایت آمریکا” همکاری نکرده باشند.

او گفت زنان اجازه کار خواهند داشت و باید حجاب را رعایت کنند و مطابق قوانین افغانستان عمل کنند.

او همچنین گفته است که مقام‌های دولتی طالبان اعضای کابینه دولت‌ قبلی نخواهد بود.

آقای استانکزی گفت که میدان هوایی/فرودگاه کابل هم ظرف دو روز دیگر بازگشایی خواهد شد. هر فردی که بخواهد با مدارک و پاسپورت و ویزا می‌تواند از این کشور خارج شود.

او همچنین اضافه کرد که دولتی که به زودی اعلام خواهد شد شامل تمام اقوام خواهد بود. آقای استانکزی اما گفت که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه در دولت اشرف غنی در این دولت شرکت نخواهند داشت.

طالبان
شیرمحمد عباس استانکزی

معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت جان مقام‌های پشین افغان در افغانستان با تهدیدی مواجه نیست ولی اگر بخواهند از افغانستان بروند، می‌توانند بروند “مشکلی ندارند”.

در حالی که طالبان نسبت به تحولات جدید در افغانستان اظهار خوشبینی و شادمانی می‌کنند، بسیاری در این کشور در هراس و اختفا به سر می‌‍برند.

به گفته منتقدان، اظهارات مقامات طالبان منعکس کننده رفتار عملی آنان نیست و دگراندیشان مورد حمله قرار گرفته و حقوق دختران و زنان نادیده گرفته می‌شود.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از حمله به منتقدان از سوی طالبان در افغانستان وجود داشته است.

طالبان کنترل تقریبا همه کشور را ظرف ۱۱ روز به دست گرفتند و در روز ۱۵ آگوست/اوت وارد کابل شدند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای کنترل فرودگاه کابل تقریبا شش هزار نظامی اعزام کرد تا با هماهنگی متحدان آمریکا شهروندان خارجی و همکاران افغان آنها را خارج کنند.

در این دو هفته هزاران نفر به امید یافتن فرصت خروج به سوی فرودگاه کابل شتافتند و ده‌ها هزار شهروند خارجی و همکاران افغان شان در در این مدت از افغانستان خارج شدند.

دوشنبه‌شب (۸ سنبله/شهریور/‌۳۱ آگوست) آخرین نیروهای آمریکایی بعد از بیست سال حضور در افغانستان این کشور را ترک کردند.

دیشب جو بایدن با قاطعیت از تصمیم به خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که عصر عملیات عمده نظامی برای بازسازی دیگر کشورها پایان یافته است.

با گذشت ۱۷ روز از ورود نیروهای نظامی گروه طالبان به کابل، این گروه هنوز دولت جدید خود را اعلام نکرده است.