استقرار سامانه موشک تاد در کره‌جنوبی و رزمایش جدید تایوان در واکنش به قدرت‌نمایی چین

6

تایوان به دنبال تهدید تازه پکن و برغم پایان یافتن رزمایش بزرگ چین در اطراف این جزیره، روز پنجشنبه ۱۱ اوت رزمایش دیگری را با استفاده از تجهیزات جنگی انجام داد.

پکن دو روز پیش بار دیگر در هشداری شدید به تایپه اعلام کرد که رفتارهای جدایی‌طلبانه تایوان را بر نخواهد تافت و در صورت لزوم به زور این جزیره را تابع خود خواهد کرد.

پکن طی سفر هفته گذشته و به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، با برگزاری رزمایش‌ در هوا و دریا در اطراف این جزیره، تنش‌ها را به بالاترین سطح در سال‌های اخیر رساند.

تایوان چین را متهم می‌کند که به بهانه سفر پلوسی و با تمرین‌های نظامی آماده حمله به این جزیره می‌شود.

لو ووی جی، سخنگوی لشکر هشتم ارتش تایوان گفت که ارتش تایوان صبح پنج شنبه به عنوان بخشی از رزمایش دفاعی، منور و توپ‌های هویتزر شلیک کرده است. به گفته او این رزمایش در پینگ تونگ، جنوبی ترین شهرستان تایوان و در ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت محلی (۰۰:۳۰ GMT) آغاز شد و حدود یک ساعت به طول انجامید.

در واکنشی دیگر به مانور نظامی چین در اطراف جزیره تایوان، پس از آنکه پکن از سئول درخواست کرد که استفاده از رادارهای سامانه موشکی تاد را محدود و از استقرار واحدهای جدید خودداری کند، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد هدف استفاده از استقرار سامانه موشکی تاد آمریکا در این کشور، دفاعی است.

سامانه دفاع موشکی تاد سال‌ها منبع مناقشه بین چین و کره جنوبی بوده است زیرا پکن اذعان می‌کند رادار قدرتمند این سامانه می‌تواند به حریم هوایی این کشور نفوذ کند. پس از آنکه در سال ۲۰۱۶ میلادی سئول به کارگیری این سامانه موشکی را اعلام کرد، پکن واردات  تجاری و فرهنگی خود را از کره جنوبی به شدت کاهش داد و ضربه بزرگی به روابط بین این دو کشور وارد کرد.