تلویزیون دولتی سوریه شامگاه سه‌شنبه ۷ دی ماه از حملات موشکی اسرائیل به بندر لاذقیه خبر داد.

این تهاجم که دومین حمله هوایی اسرائیل به بندر لاذقیه طی کمتر از یک ماه محسوب می‌شود، باعث تخریب بنای یک بیمارستان و چندین ساختمان مسکونی و مغازه شده است.

وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تجاوزات» اسرائیل «باعث خسارات سنگین مادی شده» و اکنون نیروهای سوری در حال برآورد دقیق خسارات هستند.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر به‌طور متناوب مناطق مختلف سوریه را هدف حملات هوایی خود قرار داده است و می‌گوید که قصد آن مقابله با نیروهای ایرانی یا گروه‌های تحت حمایت ایران است.

یکی از آخرین موارد درگیری‌ها، حملات موشکی اسرائیل به لاذقیه بود که روز ۱۶ آذر ماه انجام شد و در جریان آن شماری کانتینر منهدم شدند. رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند این کانتینرها حاوی محموله‌های اسلحه بودند که ایران آن را ارسال کرده بود.

تصاویر زنده تلویزیونی از حمله شامگاه سه‌شنبه به بندر لاذقیه نیز حاکی از آن است که بار دیگر منطقه کانتینرها هدف قرار گرفته‌اند و بر اثر آن ساختمان‌های اطراف نیز تخریب شده‌اند.

سامانه دفاع ضد هوایی روسیه در بندر لاذقیه

والانیوز: در حمله لاذقیه، ۷۵ درصد از جنگ‌افزار ارسالی ایران به سوریه منهدم شد

مقامات اسرائیلی پس از حمله قبلی مدعی شده بودند که بر اثر آن حمله «۷۵ درصد از جنگ‌افزار ارسالی ایران به سوریه منهدم شده است».

دو کشور همچنین در دو روز گذشته تنش‌هایی بر سر طرح جدید اسرائیل در رابطه با بلندی‌های جولان داشته‌اند.

طبق این طرح، اسرائیل می‌خواهد طی پنج سال شمار ساکنان یهودی بلندی‌های جولان را دو برابر کند، امری که سوریه آن را محکوم کرده است.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ این منطقه را که جزو خاک سوریه بوده است، تصرف کرد و از سال ۱۹۸۲ نیز آن را رسما ضمیمه خاک خود ساخت. غیر از آمریکا، هیچ‌یک از حامیان دیگر اسرائیل در غرب «حاکمیت اسرائیل» بر جولان را به رسمیت نشناخته‌اند.