اسرائیل می گوید که حماس از یک ساختمان رسانه ها که اخیرا در جریان مناقشه غزه توسط جنگنده های این کشور تخریب شد، برای پارازیت انداختن روی سیستم ضدموشکی گنبد آهنین استفاده می کرد.

برج جلا محل استقرار دفاتر خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه خبری الجزیره بود.

فرستاده اسرائیل در سازمان ملل در جریان ارائه توضیحات به آسوشیتدپرس در نیویورک همچنین گفت اسرائیل حاضر است به بازسازی این دفاتر در غزه کمک کند.

آسوشیتدپرس از این ملاقات استقبال کرد اما گفت که هنوز شواهدی که ادعاهای اسرائیل را تایید کند مشاهده نکرده است.

گروه پیکارجوی فلسطینی حماس که غزه را کنترل می کند هنوز درباره ادعاهای اسرائیل اظهار نظر نکرده است.

مناقشه اخیر بعد از چند هفته تنش فزاینده در منطقه اشغالی بیت المقدس شرقی که به درگیری در مکان های مقدس برای مسلمانان و یهودیان منجر شد روی داد.

حماس شروع به پرتاب راکت هایی به سوی اسرائیل کرد که بعد از هشداری برای عقب نشینی از این مکان بود. اسرائیل در واکنش شروع به گلوله باران نوار غزه کرد.

به گفته سازمان ملل متحد یازده روز درگیری های شدید میان دو طرف ۲۵۶ کشته در غزه و ۱۳ کشته در اسرائیل به جا گذاشت. دو طرف روز ۲۱ مه با آتش بس موافقت کردند.

سازمان ملل گفت که حداقل ۱۲۸ نفر از کشته ها در غزه غیرنظامیان بودند. ارتش اسرائیل گفت که ۲۰۰ نفر از کشته ها پیکارجو بودند. یحیی سینوار رهبر حماس در غزه شمار پیکارجویان کشته شده را ۸۰ نفر اعلام کرد.

انتشار کامل شواهد

در پی حمله به برج جلا در روز ۱۵ مه، آسوشیتدپرس و الجزیره خواستار توضیح دولت اسرائیل شدند.

گیلاد اردان، که هم فرستاده اسرائیل در سازمان ملل است و هم سفیر این کشور در آمریکا، روز دوشنبه برای ارائه توضیح به دفاتر آسوشیتدپرس در نیویورک رفت و وزارت دفاع اسرائیل هم بیانیه ای را در روز سه شنبه منتشر کرد.

آقای اِردان به مدیران این خبرگزاری آمریکایی گفت که حماس از برج جلا برای توسعه سیستم های پارازیت الکترونیکی علیه گنبد آهنین استفاده می کرد.

او گفت که اسرائیل فکر نمی کند که کارمندان آسوشیتدپرس “از اقدام یک واحد مخفی حماس در استفاده از این ساختمان به این شکل آگاه بوده اند.”

فلسطینی ها می گویند بیش از هزار واحد مسکونی و تجاری در حملات اسرائیل تخریب شد
فلسطینی ها می گویند بیش از هزار واحد مسکونی و تجاری در حملات اسرائیل تخریب شد

آقای اردان گفت که اسرائیل “اهمیت آزادی رسانه ها را محترم می شمارد” و افزود: “اسرائیل مایل است در بازسازی دفاترش و از سرگیری فعالیت در غزه به آسوشیتدپرس کمک کند.”

بیش از سه هزار راکت در جریان مناقشه اخیر از غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد و وزارت دفاع اسرائیل می گوید که سیستم ضدموشکی گنبد آهنین راه ۹۰ درصد آنها را سد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به روزنامه هاآرتص گفت که از ملاقات با آقای اردان و پیشنهاد کمک به بازسازی دفاتر استقبال می کند اما افزود: “مقام های اسرائیلی مدعی اند که ساختمان محل استقرار دفتر ما تخریب شد چون حماس با حضور خود در آن تهدیدی فوری ایجاد می کرد. ما هنوز شواهدی در تایید این ادعاها ندیده ایم.”

“آسوشیتدپرس همچنان خواستار انتشار کامل کلیه شواهدی است که اسرائیل در اختیار دارد تا واقعیت ها آشکار شود.”