اسرائیل می‌گوید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دوز اضافی واکسن فایزر دارد که به‌زودی تاریخ مصرف آن‌ها منقضی می‌شود و لذا «شب و روز در حال مذاکره و تقلا برای فروش آن به کشورهای دیگر است».

خزی لوی، مدیرکل وزارت بهداشت و درمان اسرائیل، روز یکشنبه ۱۳ تیر به شبکه رادیوی ۱۰۳ تل‌آویو گفت که تلاش‌ها برای فروش این واکسن‌ها به بریتانیا در هفته گذشته ناکام ماند. او توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

اسرائیل ماه گذشته بخشی از این واکسن‌ها را در چارچوب یک معامله به تشکیلات خودگردان دادند اما مسئولان فلسطینی با مشاهده تاریخ رو به انقضای واکسن‌ها، تنها در عرض چند ساعت محموله‌ها را به اسرائیل پس دادند و توافق را باطل کردند.

اسرائیل خواسته بود که تشکیلات فلسطینی یا بریتانیا واکسن رو به انقضای مصرف را بگیرند و به جای آن، شرکت فایزر از سهم آن‌ها، محموله‌های جدید واکسن تولیدی خود را به اسرائیل بفرستد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اگر کشوری سریعا این واکسن‌ها را خریداری نکند، اسرائیل به زودی باید دستکم یک میلیون و چهار صد هزار دوز واکسن فایزر را «منهدم کند». تاریخ انقضای دستکم یک میلیون دوز واکسن فایزر روز نهم مرداد است.

سخنگوی نمایندگی فایزر در اسرائیل گفته است که این شرکت خوشحال خواهد شد اگر دولت‌ها میان خود اقدام به مبادله واکسن کنند.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل، اولین مقامی بود که هفته گذشته علنا تایید کرد که تاریخ مصرف واکسن‌های فایزر در اختیار این کشور در حالی منقضی شدن است.

آقای بنت با واکسینه کردن فرزندان نوجوانش در برابر دوربین‌ها، از خانواده‌ها نیز خواست فرزندان ۱۲ تا ۱۶ ساله خود را، پیش از منقضی شدن تاریخ مصرف واکسن‌های فایزر، واکسینه کنند.

او گفت واکسن مدرنا برای واکسینه کردن نوجوانان توصیه نشده و محموله‌های واکسن مدرنا که اسرائیل در اختیار دارد، برای واکسینه کردن نوجوانان به کار نخواهد رفت.

اسرائیل یکی از نخستین کشورهایی بود که مقادیر زیادی واکسن، شامل واکسن‌های آمریکایی فایزر و مدرنا، واکسن بریتانیایی آسترازنکا، واکسن روسی اسپوتنیک وی، و واکسن‌هایی از چین خریداری و در انبارها نگهداری کرد. اما غیر از فایزر و مدرنا، بقیه را در چارچوب «دیپلماسی واکسن» به دولت‌های دوست خود یا دولت‌هایی که انتظارات سیاسی از آن‌ها دارد، هدیه داد.

شمار واکسن‌هایی که اسرائیل دریافت کرد، در ردیف اطلاعات محرمانه قرار گرفته بود؛ برخی مقامات وقت گفته بودند در جهانی که همه کشورها در تقلای دستیابی به واکسن هستند، نباید با فاش کردن مقادیر واکسنی که اسرائیل در اختیار دارد، موجب حسودی دیگران شد.

بیش از ۶۳ درصد از افراد ۱۲ ساله به بالا در اسرائیل دوز اول و بیش از ۵۷ درصد هر دو دوز را دریافت کرده‌اند. اما موفقیت اصلی اسرائیل در این است که بیش از ۹۰ درصد از ۵۰ ساله به بالاها کاملا واکسینه هستند.

تزریق دوز سوم واکسن برای کسانی که بیماری‌های خودایمنی دارند، ظاهرا در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

تولید واکسن ساخت اسرائیل به‌دلیل معضلات زیاد نیمه کاره رها شده است

در این میان، شبکه کان اسرائیل هفته گذشته فاش کرد واکسنی که خود اسرائیل ساخته بود، نیمه کاره رها شده و با مشکلات زیادی روبرو است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت و بنی گانتس، وزیر دفاع، در نیمه نخست پارسال از «پیشرفت» در واکسن اسرائیلی خبر دادند اما به ناگهان دیگر کسی در باره این واکسن سخنی نگفت.

واکسن طراحی شده در موسسه بیولوژیک، زیر نظر وزارت دفاع و نخست‌وزیری اسرائیل، جایی که ظاهرا برخی تحقیقات مربوط به فعالیت محرمانه ارتش اسرائیل نیز آن‌جا در جریان است، پیش از ورود به فاز سوم آزمایش بالینی با مشکلات پیچیده مواجه شده است.

یکی از این معضلات یافتن حدود ۳۵ هزار داوطلب آزمایش در کشورهای دیگر است؛ اسرائیل در یافتن کشوری در آفریقا یا آمریکای لاتین برای آزمایش واکسن خود با مشکل روبرو شده است.

بودجه کلان درخواستی نیز مورد تایید قرار نگرفته زیرا هدر رفتن پول توصیف شده است. برخی رقابت‌های داخلی نیز مانع از ادامه طرح شده است.

برخی از دانشمندان اسرائیلی به شبکه کان گفتند که کشورشان اساسا زیربنای لازم برای تولید واکسن را نداشته و ندارد و بهتر است طرح واکسن کووید ۱۹ را کاملا تعطیل کند.