ارتش اسرائیل در حالی که از ۹ روز پیش درگیر بحران سنگین جنگی با فلسطینیان در غزه است، دقایقی پیش از بامداد سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت به سوی لبنان آتش گشود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که حملات نظامیان آن به خاک لبنان در پاسخ به شلیک راکت به شمال اسرائیل بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل افزود، راکت‌هایی که اندکی پیش از نیمه شب دوشنبه از لبنان به طرف اسرائیل نشانه‌گیری شد، فاقد برد کافی برای اصابت به اسرائیل بوده و در خاک خود لبنان فرود آمده است.

به گفته ارتش اسرائیل، شش راکت در مجموع از لبنان به سوی اسرائیل شلیک شده است. اما هنوز گزارشی از جزییات حمله اسرائیل به لبنان و خسارات یا تلفات احتمالی ناشی از آن منتشر نشده است.

حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در غزه در روز دوشنبه

شکست اقدامات دیپلماتیک برای متوقف کردن درگیری‌ها در نوار غزه

بر اساس گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل ، ارتش این کشور در طول بحران جاری با فلسطینیان، تلاش جدی کرده بود تا از گسترش آن به مرزهای شمالی و درگیری احتمالی با سازمان حزب‌الله لبنان جلوگیری کند.

این شبکه در همین حال افزوده است که ارزیابی اسرائیل این است که حزب‌الله عامل شلیک راکت‌ها نبوده بلکه عوامل دیگری درصدد «دمیدن بر آتش بحران» از بخش جنوبی لبنان هستند.

آخر هفته گذشته نیز همزمان با بحران اسرائیلی- فلسطینی سه فروند راکت از جنوب لبنان به سوی اسرائیل شلیک شد ولی ارتش لبنان اعلام کرد که «عوامل خودسر» این حمله را شناسایی و بازداشت کرده است.

شماری از لبنانی‌ها آخر هفته گذشته با تجمع در پشت مرزهای کشورشان با اسرائیل در همبستگی با فلسطینیان شعار دادند. حضور پرچم‌های سازمان حزب‌الله در این تجمع نیز محسوس بود.

ارتش اسرائیل همان روز تایید کرد که به سوی شماری از «مظنونین به ترور» که در صدد عبور از مرز لبنان با اسرائیل بوده‌اند، آتش گشوده است.

یک مرد لبنانی ۲۱ ساله در آن منطقه کشته شد که صدها لبنانی در آیین خاکسپاری او در شهرک زادگاهش شرکت کردند.

پیش از آن نیز و همزمان با عملیات متقابل اسرائیل و حماس، سه فروند راکت از بخش سوری جولان به اسرائیل شلیک شد که در واکنش به آن، اسرائیل نقاطی را در سوریه با تانک‌ها و جنگنده‌های خود بمباران کرد.

دومین گفت‌وگوی بایدن و نتانیاهو از آغاز بحران

در این میان، رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، دوشنبه شب در گفت‌وگوی تلفنی تازه‌ای با بنیامین نتانیاهو، از لزوم آتش‌بس سخن گفته است.

این دومین گفت‌وگوی جو بایدن با بنیامین نتانیاهو از آغاز این بحران بود و ساعتی پس از آن انجام شد که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که اسرائیل تلاش‌های آمریکا و دیگر رهبران جهانی برای پایان دادن به عملیات نظامی در غزه را رد کرده است.

با این حال، کاخ سفید و دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کردند که جو بایدن در تماس دوشنبه شب نیز از «حق اسرائیل در دفاع از مردم خود در برابر حملات راکتی» دفاع کرده است.