اسرائیل در یک «عملیات بی‌سابقه» میلیون‌ها دلار رمزارز متعلق به نیروی قدس سپاه و حزب‌الله لبنان را توقیف کرد

Screen Shot 2023-06-27 at 11.53.23 AM

وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که این کشور در روزهای اخیر «در یک عملیات گسترده و بی‌سابقه» میلیون‌ها دلار رمزارز جمهوری اسلامی ایران را توقیف کرده است.

یوآو گالانت روز سه‌شنبه ششم تیر گفت که رمزارزها متعلق به نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه حزب‌الله لبنان بود.

او افزود که این «بزرگ‌ترین توقیف ارز دیجیتالی تا به امروز» توسط اسرائیل از این گروه‌ها بود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال گالانت در یک کنفرانس مربوط به رمزنگاری در وزارت دفاع افزود که منابع رمزارز یادشده «به طور خاص برای تأمین اهداف تروریستی» اختصاص یافته و قرار بود که از راه «پول‌شویی» در اختیار این گروه‌ها قرار گیرد.

الماس صورتی-ارغوانی کمیاب در یک حراج در ژنو در سال ۲۰۲۰ (عکس از آرشیو)

بیشتر در این باره:

دادستان آمریکا حامی مالی حزب‌الله را به تجارت غیرقانونی آثار هنری و الماس متهم کرد

او افزود: «دفتر ملی مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در وزارت دفاع در همکاری با وزارت دادگستری، موساد، سازمان اطلاعات نظامی ارتش و پلیس اسرائیل این رمزارزها را رهگیری کرد.

او گفت کشف این مبالغ در حالی است که نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان از «شیوه‌های جدید پنهانکاری» برای ردگم کردن استفاده کرده بودند. او به این «شیوه‌ها» اشاره نکرد.

وزیر دفاع اسرائیل توضیح بیشتری نداد که نحوه رهگیری این مبالغ چگونه انجام شده است و آیا عواملی در ارتباط با آن شناسایی و بازداشت شده‌اند یانه. او همچنین نگفت که مبلغ دقیق توقیف شده چقدر است.

او تأیید کرد که اسرائیل با دست یافتن به این منابع آن‌ها را براساس نامه‌ای که خود امضا کرده است، مصادره کرد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ایران این بار نیز پشت پرده ترور است؛ تأمین‌کننده مالی و مروج ترور علیه اسرائیل و کشورهای دیگر جهان، چه مستقیم و چه از راه نیروهای نیابتی خود»؛ اما اسرائیل به «مبارزه پیگیر علیه ایران و سایر عواملی که در کار تأمین مالی تروریسم هستند، ادامه خواهد داد».

راستی‌آزمایی جزئیات ارائه شده از سوی وزیر دفاع اسرائیل در خصوص «مبالغ کشف شده رمزارز نیروی قدس سپاه و حزب‌الله»، فعلا برای رسانه‌های مستقل امکان‌پذیر نبوده و معلوم نیست که این منابع برای تأمین مالی حمله به اهدافی علیه اسرائیل بوده است یا نه.