نی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه سیزدهم مرداد، گفت سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی سازمان هوا‌فضای سپاه پاسداران ایران، مجری اصلی حمله اخیر به کشتی «مرسر استریت» در آب‌های دریای عمان بود.

ژنرال گانتز تاکید کرد این «نخستین بار است» که اسرائیل نام این نظامی ارشد ایرانی را آشکارا به عنوان طراح حمله صورت گرفته در روز هفتم مرداد مطرح می‌کند.

وی افزود، سعید آقاجانی تجهیزات، آموزش و برنامه‌ها را ارائه می‌کند و مسئول اقدامات تروریستی بسیاری در منطقه بوده است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین اظهار داشت که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا- فضای سپاه پاسداران ایران نیز «عامل ده‌ها حمله پهپادی و راکتی اخیر در منطقه بوده است».

ژنرال گانتز در نشست مشترکی با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، پس از دیدار با شماری از سفیران خارجی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در اسرائیل این اظهارات را بیان کرد.

بنی گانتز به این سفیران گفت: «بار دیگرثابت شد که ایران، یک چالش منطقه‌ای، بین‌المللی، و عامل تهدید برای اسرائیل است؛ ایران مسئول ده‌ها عمل تروریستی در منطقه و فعال کردن شبه‌نظامیان متحد خود در یمن، عراق و کشورهای دیگر بوده است.»

وزیر خارجه اسرائیل نیز در این دیدار گفت که رویداد اخیر، «نزاع میان ارتش‌ها در سوریه نبوده؛ اقدام مخفیانه علیه یک پایگاه نظامی نیست؛ بلکه تعرضی علیه شاهراه تجاری جهانی بوده؛ آزادی تردد دریایی مورد حمله قرار گرفته و این، یک بزهکاری بین‌المللی است.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد

:دولت اسرائیل از شورای امنیت خواست قطعنامه تحریمی جدیدی علیه ایران صادر کند

یائیر لاپید افزوده است که «اگر جهان توان دارد، باید هم‌اکنون علیه ایران اقدام کند زیرا در صورت عدم واکنش از سوی جامعه جهانی، دیگر باید گفت که از اساس جامعه بین‌المللی وجود ندارد».

وزیران دفاع و خارجه اسرائیل با این دیدار، تلاش روزهای گذشته دولت خود را با هدف تصویب قطعنامه جدید تحریمی علیه ایران در شورای امنیت، وارد مرحله تازه‌ای کرده‌اند.

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل ، در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت گفته بود که «ایران را تحریم کنید».

اسرائیل، در سخنانی که مورد تایید آمریکا و بریتانیا قرار گرفته، می‌گوید که ایران روز پنج‌شنبه گذشته با پهپاد انتحاری به کشتی «مرسر استریت» که در اجاره شرکت کشتیرانی اسرائیلی زودیاک بود، حمله کرد؛ این رویداد به مرگ دو خدمه کشتی که شهروندان رومانی و بریتانیا بودند، منجر شد.

هر چند نام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده شاخه هوا- فضای سپاه پاسداران ایران برای مردم ایران و جهان آشنا است، اما نام سعید آقاجانی تا پیش از این تنها از سوی سازمان مجاهدین خلق ذکر شده بود.