جشنواره فیلم کن که سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شد، برنامه‌های مفصلی برای برگزاری حضوری هفتاد و چهارمین دوره خود دارد. گفته شده که اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایران هم با فیلم «قهرمان» در این جشنواره حضور میابد.

به گزارش تارنمای هنری «ورایتی»، با توجه اینکه تعدادی از سینماگران برجسته جهان ترجیح دادند تا اکران آثار خود را به دوران پس از کرونا موکول کنند، جشنواره فیلم کن مشکلی برای گزینش فیلم‌های مورد نظر خود ندارد.

به گفته مدیران جشنواره، برنامه‌های امسال پس از مشورت با مقامات و کارشناسان، و با رعایت کامل ‌اصول بهداشتی برگزار می‌شود، و شهر کن بار دیگر میزبان ستاره‌های بزرگ سینمای جهان خواهد بود.

به کفته تیری فرمو دبیر جشنواره، «انت» (به فرانسه: Annette) اثری موزیکال ساخته لئوس کاراکس با بازی ادم درایور و ماریون کوتیار، فیلم افتتاحیه امسال است.

تا این لحظه اکران فیلم جدید وس اندرسون به نام «گزارش فرانسوی»، «روز پرچم» به کارگردانی شان پن، و چند فیلم شاخص دیگر قطعی شده است، و مدیران جشنواره در حال بررسی آثار ارسالی سینماگران هستند.

به گزارش ورایتی، یکی از این فیلم‌ها، «قهرمان» (به انگلیسی : Hero) به کارگردانی اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایرانی است.

FILE - In this Sunday, Feb. ۲۶, ۲۰۱۲ file photo, Asghar Farhadi, of Iran, poses with the Oscar for best foreign language film…
اصغر فرهادی

اصغر فرهادی با «جدایی»، و «فروشنده»، دو بار صاحب جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان یا بین‌المللی اسکارشده است، و از چهره‌های جهانی سینمای ایران محسوب می‌شود.

قهرمان، نهمین فیلم اصغر فرهادی است که در شیراز، و با هنرنمایی امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی، و تعداد دیگری از بازیگران ایرانی فیلمبرداری شده است.

قهرمان، محصول مشترک ایران و فرانسه است، و اصغر فرهادی علاوه بر نگارش فیلم‌نامه، تهیه‌کننده نیز هست.

هنوز جزئیات چندانی درباره داستان فیلم در دست نیست، ولی اثری در چهارچوب فیلم‌های اصغر فرهادی با درون‌مایه‌های معمایی و پیچیده است.

فیلم قبلی اصغر فرهادی به نام «همه می‌دانند»، با بازی خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز به زبان اسپانیولی بود ولی با استقبال چندانی مواجه نشد.

Director Asghar Farhadi, center, poses with actors Javier Bardem, left, and Penelope Cruz during a photocall to present the…
اصغر فرهادی

با توجه به اینکه اکثر فیلم‌های اخیر اصغر فرهادی، در بخش اصلی یا رقابتی جشنواره فیلم کن حضور داشته است، به احتمال زیاد قهرمان نیز برای نخستین بار ‌در این جشنواره اکران خواهد شد.

اسامی آثار برگزیده، ۲۷ مه اعلام می‌شود، و این فیلم‌ها  از ششم تا هفدهم ژوئیه در جشنواره اکران خواهد شد.

ریاست هفتاد و چهارمین دوره جشنواره را اسپایک لی سینماگر آمریکایی بر عهده دارد.