سازمان اطلاعات سپاه می‌گوید یک فعال «سلطنت‌طلب» در شهر ساری بازداشت شده است. یکی از اتهامات این فرد حمایت از کارزار عدم شرکت در انتخابات عنوان شده است.

خبرگزاری مهر در خبر خود به نام فرد بازداشت شده اشاره نکرده، ولی به نقل از سازمان اطلاعات سپاه کربلا در مازندران این فرد را «یکی از سَرپُل‌های اصلی» معرفی کرده که با یک گروه «سلطنت‌طلب مستقر در خارج از کشور مرتبط بوده است».

در این گزارش به «مرتبطان» فرد بازداشت شده اشاره شده و این افراد متهم شده‌اند که به دنبال «کاهش حضور» مردم در انتخابات و رقم زدن وقایعی مانند سال ۸۸ بوده‌اند.

سال ۸۸ پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، اعتراض گسترده مردم به تخلفات انتخاباتی با سرکوب شدید حکومت، بازداشت بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی و کشته شدن برخی از معترضان همراه شد.

مقام‌های حکومت ایران در ماه‌های اخیر با ابراز نگرانی از کاهش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرده‌اند با افرادی که دنبال کاهش مشارکت باشند، برخورد می‌کنند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۸ خرداد برگزار شود و بر اساس نظرسنجی‌های متعدد میزان مشارکت در این انتخابات بین ۲۵ تا ۴۱ درصد برآورد شده است که در صورت تحقق، پایین‌ترین میزان مشارکت در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ محسوب می‌شود.