همزمان با روند کند واکسیناسیون در ایران و اوج‌گیری دوباره شمار مبتلایان کرونا و نگرانی‌ها از شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته دلتا، روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه گزارش‌های ضدونقیضی درباره تعطیلی پروژه مشترک واکسن ایرانی-کوبایی منتشر شد.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، که همزمان به عنوان محقق در تیم تولید واکسن «کووایران برکت» حضور دارد، به وب‌سایت جماران گفته است: «واکسن کوبایی قرار بود یک پروژه مشترک باشد که بعد سفیر این کشور اعلام کرد ما چنین پروژه‌ای نداریم. برای این‌که خود کوبا به این واکسن دستور تزریق اضطراری داد و گفت خودم و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز دارند و بنابراین اولویت را به آن‌ها داد».

این اظهارات با واکنش رئیس انستیتو پاستور ایران روبرو شد و او ضمن «ابراز شگفتی» از سخنان خانم محرز، «ادعای» وی را تکذیب و تاکید کرد که اولین بسته این تولید مشترک موسوم به واکسن «پاستوکووک» در روزهای آینده آماده تحویل می‌شود.

علیرضا بیگلری روز چهارشنبه سخنان مینو محرز را «خیلی عجیب» خواند و افزود: «خانم دکتر محرز مسئول گفته‌های خودشان هستند. ما نمی‌دانیم چرا و با چه هدفی چنین اظهاراتی را مطرح می‌کنند».

به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، این «ادعاها» در حالی مطرح می‌شوند که پروژه این تولید مشترک از یک سال پیش آغاز شده است و برگزاری «جلسات هفتگی منظم» در زمینه تولید واکسن کرونای ایرانی-کوبایی میان طرفین ادامه دارد.

در ادامه واکنش‌ها به خبرهای ضدونقیض درباره سرنوشت تولید واکسن ایرانی-کوبایی، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز در همین روز اعلام کرد: «سطح همکاری‌های مشترک ایران و کوبا در حوزه تولید واکسن به ویژه واکسن پاستوکووک که اخیرا در دو کشور به مرحله تولید رسیده است، فراتر از آن است که با برخی اظهارات ناآگاهانه مخدوش شود»