حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی اصفهان تایید کرده است که تا امروز ۶۷ نفر در جریان ناآرامی‌های روز گذشته این شهر دستگیر شده‌اند.

وی به خبرگزاری فارس گفته است که این افراد توسط “عوامل اطلاعاتی نامحسوس یگان ویژه با مستندسازی و طبق روال قانونی” دستگیر شده و جزو “عوامل و محرکین اصلی” بوده‌اند.

پیشتر، “سازمان حقوق بشر ایران” گفت در اعتراض‌های روز جمعه در اصفهان بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت شدند.

فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی اصفهان، اعتراضات دیروز مردم را وابسته به “معاندین، سلطنت طلب ها و منافقین” دانست و تعداد معترضان را حدود ۲ تا ۳ هزار نفر اعلام کر

در همین حال نورالدین سلطانیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به خبرگزاری ایرنا گفته است که “هیچ مورد فوتی در حوادث روز گذشته (پنجم آذر)شهر اصفهان گزارش نشده است”.

به گفته وی در حوادث دیروز “تعدادی از هموطنان، همشهریان و پرسنل نیروهای نظامی و انتظامی” مجروح شده بودند و ” بیشتر مصدومان ۱۸ تا ۵۵ ساله هستند و در بین آنها تعدادی هم زن مشاهده می‌شوند”.

وی بدون اعلام نام یا جنسیت تایید کرد که حال ۲ نفر از مصدومان “وخیم” است و از بستری بودن آنها از بخش آی سی‌یو خبر داد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تایید کرد که دو نفر از مجروحان اعتراضات دیروز در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند

منبع تصویر، IRNA

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تایید کرد که دو نفر از مجروحان اعتراضات دیروز در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند

آقای سلطانیان گفت که آمار دقیق مصدومان را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مصاحبه شبکه خبر ایران تائید کرد در جریان اعتراض‌ها به کم‌آبی و انتقال آب، بازداشت‌هایی صورت گرفته است.

محمدرضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان از ذکر آمار دقیق بازداشت شدگان خودداری کرد ولی گفت نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و دستگاه قضایی آمار بازداشت شدگان را اعلام خواهند کرد.

“سازمان حقوق بشر ایران” می‌گوید در اعتراض‌های روز جمعه در اصفهان بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت شده‌اند.

پایان پست Twitter, 1

در همین حال وزارت امور خارجه آمریکا گفته است اعتراض‌ها در ایران را دنبال می‌کند. یک سخنگوی این وزارتخانه به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است مردم ایران حق دارند “آزادانه سرخوردگی خود را ابراز کنند و از دولت پاسخ بخواهند.”

روز جمعه گزارش شد خدمات اینترنت اپراتورهای تلفن همراه؛ همراه اول، ایرانسل و رایتل در اصفهان قطع شد و فقط اینترنت‌ خانگی وصل بود. نت‌بلاکس که در مورد قطعی اینترنت در کشورها گزارش می‌دهد اختلال و قطعی اینترنت در برخی مناطق در ایران را تائید کرد.

پایان پست Twitter, 2

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مصاحبه خود گفته است ماموران امنیتی “آرامش را به اصفهان برگردانده‌اند.”

او ادعا کرده در جریان این اعتراض‌ها، گروهی که او آن را “آشوبگران و افراد فرصت طلب” خوانده از مواد منفجره و تفنگ ساچمه‌ای علیه مردم و نیروهای امنیتی استفاده کرده‌اند.

این در حالی است که ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به سوی معترضان در اصفهان تیرهای ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

اعتراض‌ها به کم‌آبی و انتقال آب در اصفهان

منبع تصویر، UGC

ویدیوهایی از معترضان آغشته به خون هم در ویدیوهای منتشر شده دیده می‌شوند.

تجمعات کشاورزان اصفهان از زمان آغاز بدون خشونت و درگیری همراه بود اما از دو روز پیش به دنبال آتش زدن چادرهای معترضان، تنش‌ها شدت گرفت.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان تجمع روز گذشته را “غیرقانونی” خواند و جلوگیری پلیس از شکل گیری تجمع را باعث بروز “تنش” دانست.

واکنش‌ها در ایران

روزنامه‌ها در ایران، امروز به رویدادهای اصفهان واکنش نشان داده‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی از برخورد با کشاورزان در اصفهان انتقاد کرده و گفته است این اقدامات “اوضاع را پیچیده‌تر و گره کار را کورتر می‌کند.”

اعتراض‌ها به کم‌آبی و انتقال آب در اصفهان

منبع تصویر، IRNA

روزنامه اعتماد هم نوشت آنچه در اصفهان رخ داد، “شايد شعله زير خاكستری بود كه دوباره‌ گر گرفت.”

روزنامه کیهان هم در صفحه اول خود “اراذل اجاره‌ای” را مسئول خشونت‌ها دانست و نوشت “عناصر فرصت‌طلب و ضد انقلاب از ابتدا تلاش کردند که مسیر مطالبات کشاورزان را تغییر دهند.”

ایران به دلیل خشکسالی و مدیریت نادرست آب، با چالش‌های فراوانی در شهرهای مختلف روبرو است. طی سال‌های اخیر خشکسالی صدمات زیادی به کشاورزان ایرانی وارد کرده است.