Screen Shot 2022-05-14 at 11.30.54 PM

برای سومین روز متوالی، ویدیوهایی متعددی از شهرهای مختلف ایران مخابره شده که از جو سنگین امنیتی و جولان ماموران ضدشورش در خیابان‌ها حکایت دارد و در برخی شهرستان‌ها هم شاهدان علاوه بر ضبط صدای تیراندازی از درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی و پلیس گفته‌اند.

از شهرک کارون در حومه تهران هم تصاویری از تجمع مردمی در اعتراض به گرانی و تصمیم‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی مخابره شده است.

فضای شهرهای خرم‌آباد و فولادشهر اصفهان هم امنیتی گزارش شده است و در شهرکرد مردم علیه پلیس شعار داده‌اند.

روز شنبه – ۲۴ اردیبهشت – از شهرستان هفشجان در استان چهارمحال و بختیاری تصاویری ارسال شده که در آن صدای تیراندازی شنیده و در برخی لحظات درگیری مشاهده می‌شود.

در همین حال، احمد آوایی، نماینده دزفول در مجلس ایران کشته شدن یک نفر در تظاهرات اعتراضی در اندیمشک را تایید کرده است. این در حالی است که خبرگزاری‌های عمده داخلی در ایران و روزنامه‌های اصلی در این کشور درباره این اعتراضات سکوت کرده‌اند و وزیرکشور ایران هم روز جمعه مدعی شده بود که تنها چند “تجمع چند ده نفره” بوده که به گفته او با “تلاش فرماندهان انتظامی جمع شده” است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها از ایران، اعتراضات به گرانی و وضعیت معیشت، چند شهر را درگیر کرده است؛ ویدیوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، تجمعاتی را در نیشابور، رشت، شهرکرد و فارسان نشان می‌دهد.

اعتراض‌ها از استان‌های جنوبی و غربی ایران شروع شده و در بسیاری تجمعات، معترضان علیه علی خامنه‌ای رهبر و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور هم شعار می‌دهند.

در بعضی از ویدیوها صدای شلیک شنیده می‏شود که گفته شده پاسخ نیروهای امنیتی به معترضان است.

در ویدیو زیر که امشب، شنبه ۲۴ اردیبهشت منتشر شده، نیروهای ضدشورش یک شهروند را بازداشت می‌کنند. گفته می‌شود این ویدیو مربوط به شهرک کاروان (رضویه) تهران است. امکان تعیین تاریخ ویدیو برای بی‌بی‌سی فارسی وجود ندارد.