اعتراضات در زاهدان: «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»

04

در ادامه اعتراضات ضد حکومتی در ایران، امروز هم بعد از برپایی نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان، معترضان در این شهر راهپیمایی کردند. آن‌ها در حالی علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران شعار سر دادند که نیروهای امنیتی با ایجاد چندین ایست و بازرسی در تلاش برای کنترل این تجمع بودند. همزمان در شهرستان راسکِ استان سیستان و بلوچستان هم تجمعی اعتراضی برپا شده است.

متعرضان شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، ‌«خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن» سر دادند. «تهرانی باغیرت، حمایت، حمایت»، «نترسید، نترسید، ما همه باهم هستیم.»

آن‌ها همچنین خواهان حمایت مردم ایران از مردم استان و ائتلاف احزاب مخالف حکومت شدند.

پیش از آن عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز هم بر ضرورت تغییر قانون اساسی تاکید کرد و خواستار محاکمان عاملان شلیک به سوی مردم زاهدان در روز هشتم مهر شد. او پیش از این هم خواستار برگزاری رفراندوم شده بود.

آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی، با اشاره فضای امنیتی شدید و برپایی ۱۵ ایستگاه بازرسی جدید در شهر زاهدان گفت: «در شهر ما جو امنیتی شدیدی برقرار شده است. جو امنیتی باید از استان برداشته شود که متاسفانه بیشتر هم شده است. جو امنیتی باید از سراسر کشور برداشته شود چون باعث می شود کشور پیشرفت نکند. مردم خودشان مراقب امنیت هستند.»

براساس گزارش‌ها از زاهدان، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ادامه راهپیمایی‌های اعتراضی در روز جمعه، ایستگاه‌های بازرسی در مناطق مختلف شهر و اطراف مسجد مکی، محل اقامه نمازجمعه دایر کرده‌اند.

طبق این گزارش، در مسیرهای ورودی به شهر زاهدان نیز ایست و بازرسی‌هایی برپا شده است. همچنین نیروهای نظامی موانع و جدول‌هایی را نیز در مکان هایی که ایست و بازرسی برپا شده، گذاشته اند که تردد برای خودروها و شهروندان را سخت کرده است.

مولوی عبدالحمید در ادامه خطبه/ها گفت: «هشتاد ساله‌ها و نود ساله‌ها نمی‌توانند برای جوانان امروزی تصمیم بگیرند. در همه جای دنیا بعد از بیست یا سی سال قوانین را به روز می کنند. قانون اساسی ما چهل و چهار سال است که متاسفانه تغییر نکرده است. مسئولان باید شرایط جدید جهان و ایران را در نظر بگیرند.»

این در حالیست که بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی از زمان پیروزی انقلاب، مناصب حکومتی را در اختیار دارند. علی خامنه ای، رهبر ایران ۸۳ سال دارد. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان نیز ۹۶ ساله است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان به «شهید شدن» یکی از مجروحان جمعه خونین زاهدان اشاره کرد و بار دیگر خواهان مجازات عاملان کشتار زاهدان شد. بنا به گفته منابع حقوق بشری در هشتم شهریور ماه ، «جمعه خونین» زاهدان بیش از صد نفر کشته شدند.

به گفته آقای اسماعیل‌زهی: «نباید جوانان و زنان معترض را به زندان انداخت. نباید این‌ها را شکنجه و اعدام کرد. باید به این ها ترحم کرد و با آن‌ها صحبت کرد. »

امام جمعه اهل سنت زاهدان بار دیگر خواهان آن شد که دانشجویان معترض در اعتراضات اخیر، از تحصیل در دانشگاه‌ها محروم نشوند.

همزمان با تشدید فضای امنیتی در استان سیستان و بلوچستان، روز گذشته اداره کل اطلاعات این استان اعلام کرد در «ماه‌های اخیر»، ۲ تیم وابسته به گروه داعش و تعدادی از عناصر بیعت کننده با آنها را «منهدم» کرده است.

به گزارش ایرنا در اطلاعیه اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان گفته شده که نیروهای وزارت اطلاعات ایران با همکاری نیروی زمینی سپاه و نیروی انتظامی به «عناصر وابسته به شبکه عبری، غربی و عربی در جنوب شرق» ایران حمله و تعدادی از اعضای آنها را دستگیر کرده و آنها اعتراف کردند «طراحی‌ گسترده‌ای برای ایجاد فضای ناامنی در جنوب شرق کشور داشته‌اند.»

اعتراضات