در ایران در چند شهر دامداران در اعتراض به “گرانی علوفه و نهاده‌های دامی” اعتراض کرده‌اند. گرانی علوفه در شرایط خشکسالی و تفاوت قیمت تمام شده شیر با قیمت مصوب دولت از جمله دلایل اعتراض آنهاست.

مشهد، اصفهان، یزد ، کرمان و شیراز از جمله شهرهایی است که در آن دامداران معترض به خیابان آمده‌اند.

گروهی از دامداران استان فارس پیش از ظهر امروز (یکشنبه ۶ تیر/۲۷ ژوئن) با حضور در مقابل ساختمان استانداری فارس، خواستار برآورده شدن درخواستهایشان از جمله متعادل کردن اختلاف قیمت تولید و فروش شیر خام شدند.

ظفر افشون، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، در گفتگو با ایسنا گفته “ظاهرا در هفته‌های قبل سازمان‌های جهاد کشاورزی و سازمان صمت به‌عنوان نرخ گذاری در کشور از استان‌ها و اتحادیه‌ها پیرامون در خصوص نرخ شیراز با قیمت ۶۴۰۰ نظرخواهی کردند و قرار بوده که اعلام شود، اما این نرخ به هر دلیلی اجرا نشده که اعتراض دامداران را بدنبال داشته است.”

او گفته که در حال حاضر بخش تولید شیر متحمل “ضرر” است و از طرفی دیگر برخی واحدهای صنعتی از جمله کارخانجات شیراز سود را به “جیب” می‌زنند.

بسیاری از دامداران گفته‌اند از آنجا که از پس هزینه نگهداری دام بر نمی‌آیند به ناچار آنها را به کشتارگاه فرستاده‌اند.

تجمع دامداران

در کرمان هم دامداران دیروز در اعتراض به مشکلاتشان تجمع کردند.

غلامعلی کارگر، مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کرمان افزایش قیمت علوفه و حمل و نقل را علت این اعتراضها دانسته و گفته: “قیمت ذرت علوفه‌ای، یونجه خشک، کاه بسیار افزایش یافته است.”

او گفته که دولت در حال حاضر فقط جو، ذرت و سویا از علوفه مورد نیاز دام را برای کنسانتره با ارز دولتی تامین می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کرمان همچنین خشکسالی در این استان را “بی‌سابقه” دانسته و گفته و بارشهای کم در سال جاری از علل کمبود علوفه است.

آقای کارگر گفته که در گذشته بخشی از دام ها در مراتع چرا می کردند و امسال به دلیل خشکسالی مراتع خشک است بنابراین باید به وسیله علوفه دستی تغذیه شوند که این امر باعث کمبود علوفه شده است.

در شرایطی که افزایش قیمت شیر هم باعث نارضایتی اقشار کم درآمد در ایران است، برخی از اتحادیه های دامداران راه حل را حمایت دولت از دامداران در تامین علوفه و هزینه حمل و نقل دانسته و گفته اند که منافع مصرف کننده نیز در قیمت گذاری ها باید لحاظ شود تا نه تولیدکننده و نه مصرف کننده متضرر نشوند.

iran protest

تجمعات اعتراضی دامداران در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر هم کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران دست به اعتراضهایی کم‌سابقه زدند.

آنها گفته‌اند در صورتی که به خواسته‌هایشان نرسند، اعتصاب را گسترش خواهند داد.

واحدهای متعدد مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در چند استان‌ ایران، از جمله آذربایجانی غربی، ایلام، اصفهان، بوشهر، تهران و خوزستان در این اعتصاب به تعطیلی کشیده شده‌اند.

در موردی دیگر جمعی از بازنشستگان سازمان هواپیمایی ایران (هما) در اعتراض به معوقه‌های حقوق خود و وضعیت معیشتی‌شان مقابل این شرکت دست به اعتراض زدند.