دولت آرژانتین انتخاب احمد وحیدی برای وزارت در کابینه دولت جدید ایران را “توهین” به قربانیان بمبگذاری آمیا و سیستم قضایی آرژانتین خوانده است.

وزارت خارجه آرژانتین در واکنش به معرفی سرتیپ وحیدی به عنوان وزیر کشور در کابینه ابراهیم رئیسی اطلاعیه‌ای صادر و این انتخاب را به شدت محکوم کرده است.

آقای وحیدی به اتهام شرکت در بمبگذاری آمیا، مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، در سال ۱۹۹۴ تحت تعقیب است. سرتیپ وحیدی در زمان انفجار فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران بود.

دیروز ابراهیم رئیسی فهرست ۱۹ نفر از افراد منتخب خود در کابینه را معرفی کرد از جمله احمد وحیدی برای وزارت کشور. مجلس ایران باید به این افراد رای اعتماد دهد.

دولت آرژانتین در اطلاعیه‌ای که وزارت خارجه این کشور منتشر کرده، بار دیگر از ایران خواسته که با سیستم قضایی آرژانتین همکاری کند و اجازه بدهد متهمان دست داشتن در انفجار آمیا محاکمه شوند.

قضات دادگاه بررسی انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس آقای وحیدی را متهم کرده‌اند که در طراحی انفجاری که منجر به مرگ ۸۵ نفر شد، نقش “کلیدی” داشته است.

ایران دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان را تکذیب می‌کند.

این اولین بار نیست که انتصاب احمد وحیدی خبرساز می‌شود. وقتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور اسبق ایران در دوره دوم ریاست جمهوری تصمیم گرفت آقای وحیدی را در مردادماه ۱۳۸۸ به عنوان وزیر دفاع انتخاب کند، آرژانتین و اسرائیل اعتراض کردند و اینترپل، پلیس بین‌الملل، در اطلاعیه‌ای گفت که برای دستگیری آقای وحیدی “اعلان قرمز” داده است.

“اعلان قرمز” اینترپل به معنی تقاضای صدور حکم بازداشت متهمان مورد نظر به وسیله دستگاه‌های قضایی کشورهای ذیربط است و وظیفه پلیس بین‌المللی کمک به بازداشت آنها است.

پلیس بین الملل برای شش تن از مظنونان انفجار آمیا “اعلان قرمز” صادر کرده است که پنج تن از آنها مقام‌های ایرانی هستند و نفر ششم عماد مغنیه از فرماندهان ارشد سابق حزب‌الله لبنان بود که در انفجاری کشته شد.

دو سال پس از انتخاب به عنوان وزیر دفاع دولت محمود احمدی‌نژاد، سفر آقای وحیدی در مقام وزیر دفاع به بولیوی دردسرساز شد.

خرداد ۱۳۹۰ وزیر خارجه وقت بولیوی در نامه‌ای به همتای آرژانتینی خود از سفر آقای وحیدی که به دعوت وزیر دفاع بولیوی انجام شده بود “عمیقا عذرخواهی” کرد. بولیوی گفت از آقای وحیدی خواسته که کشور را ترک کند.

آقای وحیدی تنها فرد مناقشه‌برانگیز در کابینه ابراهیم رئیسی نیست. خود او متهم است که در اعدام گروهی زندانیان سیاسی در دهه شصت ایران نقش کلیدی داشته و مدافعان حقوق بشر در خارج ایران خواستار صدور حکم بازداشت آقای رئیسی در سفرهای خارجی احتمالی او هستند.