اعتراض ایرانیان به موضع‌گیری «ایکائو»: نماینده جمهوری اسلامی از این سازمان اخراج شود

Screen Shot 2022-12-29 at 12.13.11 PM

ادعای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) مبنی بر این که برای اقدام درباره به زمین نشاندن هواپیمای مسافربری حامل همسر و فرزند علی دایی «دستش بسته است»، با واکنش‌های گسترده، از جمله تجمع مقابل دفتر این سازمان در مونترال و اعتراض‌ها در رسانه‌های اجتماعی، مواجه شده است.

ایکائو در واکنش به بازگرداندن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی از آسمان دبی و نشان آن در جزیره کیش، در توییتی اعلام کرد که برای اقدام درباره این ماجرا دستش بسته است.

این سازمان اعلام کرد که درباره پرواز هواپیمایی ماهان ایر «توضیحاتی دریافت کرده» است، اما در این مورد نمی‌تواند اقدامی کند و تنها قادر است در امور پروازهای بین‌المللی که توسط دولت‌های زیان‌دیده مطرح شده است، وارد عمل شود.

کنوانسیون شیکاگو میثاق هوانوردی و حقوق هوایی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی تصویب شده و ایران نیز به عضویت آن درآمده است.

در واکنش به این موضع‌گیری ایکائو، شماری از ایرانیان ساکن مونترال در کانادا در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفتم و هشتم دی، مقابل دفتر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها اقدام جمهوری اسلامی در بازگرداندن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی را «راهزنی هوایی» خواندند و اعلام کردند فرهاد پرورش، نماینده جمهوری اسلامی در این سازمان که ساکن مونترال است، باید اخراج شود.

تجمع ایرانیان در مونترال کانادا مقابل دفتر ایکائو و درخواست اخراج نماینده جمهوری اسلامی

No media source currently available

0:001:540:00

 

دانلود

همچنین، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران سقوط کرد، در توییت‌هایی به ایکائو یادآوری کرده بود که وقتی رئیس‌جمهوری بلاروس دو سال پیش یک پرواز را به اجبار در پایتختش مینسک، به فرود مجبور کرد، این سازمان واکنش نشان داد.

علاوه بر این، آقای اسماعیلیون امروز ۸ دی، خطاب به ایکائو نوشت: «اگر نمی‌توانید تناقض غم‌انگیز را در بیانیه خود ببینید، سازمان شما به همان اندازه غم‌انگیز است.»

او تأکید کرد که «تعریف جدید» ایکائو از «بی‌طرفی» این است که «از مجرمان انتظار دارد که جرم خود را گزارش کنند.»