در پی صدور رأی دیوان دادگستری اروپا درباره اختیار کارفرمایان برای ممنوع کردن استفاده از روسری کارکنان در شرایط خاص، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه این تصمیم را به نفع کسانی توصیف کرد که «خواستار جنگ‌افروزی علیه اسلام در اروپا هستند».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز این تصمیم را « شرم‌آور و عجیب» خواند و گفت این رأی می‌تواند «مبنای گسترش اسلام‌هراسی و خشونت نسبت به مسلمانان در اروپا باشد».

دیوان دادگستری اروپا پس از شکایت دو زن مسلمان در آلمان که به دلیل استفاده از روسری از کار تعلیق شده بودند، اعلام کرد کارفرمایان اروپایی می‌توانند در شرایط خاص استفاده از هر نوع نماد سیاسی، فلسفی یا مذهبی را برای کارکنان‌شان ممنوع کنند و بر همین اساس، در صورتی که این اقدام برای ارائه تصویری بی‌طرفانه از مکان ضروری باشد، می‌توانند از کارمندان بخواهد که از روسری استفاده نکنند.

این دو زن هنگام استخدام روسری نداشتند، ولی پس از بازگشت از مرخصی زایمان، تصمیم به رعایت حجاب گرفتند ولی با مخالفت کارفرمایان و سپس حکم تعلیق از کار مواجه شدند.

در این پرونده، در نهایت دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به نفع کارفرما رأی داد و گفت که «در شرایطی که نیاز به ارائه تصویری بی‌طرفانه باشد، کارفرما می‌تواند استفاده از حجاب توسط کارمندان را ممنوع کند.»

دادگاه همچنین در حکم خود گفت که «کارفرما می‌تواند برای ارائه تصویری بی‌طرفانه به مشتری یا جلوگیری از اختلافات اجتماعی، خواستار ممنوعیت استفاده از هر نوع نماد قابل مشاهده‌‌ای برای بیان عقاید سیاسی، فلسفی، یا مذهبی توسط کارمندان‌ در محل کار شود.»

دیوان دادگستری اروپا در عین حال به دادگاه‌های هر یک از کشورهای عضو این «اختیار» را داده تا در این باره تصمیم گیری کنند که آیا ممنوعیت استفاده از این نمادها در محل کار مطابق با قوانین داخلی آنها در موضوع آزادی فکر، عقیده و دین هست یا نه.

بر همین اساس، پرونده این دو زن برای بررسی نهایی به دادگاه‌‌های آلمان می‌رود تا درباره ادعای آن‌ها درباره تبعیض در محل کار تصمیم‌گیری شود.