پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان برای “قیام عمومی”، صدها زن و مرد در شهرهای مختلف در داخل و خارج افغانستان به خیابان‌ها آمدند و شعار “آزادی، آزادی” سر دادند.

طالبان برای متفرق کردن این معترضان در کابل که به “دخالت پاکستان در امور افغانستان” هم اعتراض داشتند، شلیک هوایی کردند.

سکندر کرمانی، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل گفت که حدود هزار معترض زن و مرد امروز در مقابل سفارت پاکستان در کابل تظاهرات کردند.

در ویدئوهایی که از جریان تظاهرات کابل مخابره شده، در حالی که مردم شعار می‌دهند، “آزادی” صدای ممتد مسلسل شنیده می‌شود و در پی آن معترضان متفرق می‌شوند.

رد شدن از پست Instagram, 1

پایان پست Instagram, 1

گزارش‌هایی هم منتشر شده که نیروهای طالبان شماری از معترضان و روزنامه‌نگارانی را که این اعتراضات را پوشش می‌دادند، بازداشت کرده‌اند.

از جمله تلویزیون طلوع‌نیوز گزارش داده که فیلم‌بردار این تلویزیون بازداشت شده و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

شمار دیگری هم مقابل سفارت پاکستان در تهران اعتراض کردند. معترضان پلاکاردهای “حمایت از طالبان، خیانت است خیانت” و “جنگ امروز افغان، جنگ است با پاکستان” و “پنجشیر را نجات دهید” در دست داشتند.

سه روز پیش، ژنرال فیض حمید، رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، ای‌اس‌ای برای حل موضوعات داخلی طالبان به کابل آمد. پخش تصاویری از او در حالی که در هتل سرینا در کابل خنده بر چهره دارد و چای می‌نوشد، باعث خشم شمار زیادی از مردم افغانستان شد.

پاکستان
رئیس آی‌اس‌آی با لیوان چای و خنده بر دهن به پاسخ خبرنگار گفت‌: نگران نباشید، همه چی درست می‌شود.”

روز گذشته ساعاتی پس از آنکه احمد مسعود، رهبر ‘جبهه مقاومت ملی افغانستان’ از مردم خواست تا “قیام عمومی به خاطر عزت و سربلندی افغانستان را بپا کنند”، شماری از شهروندان کابل و مزار شریف در تاریکی شب از خانه‌هایشان بیرون آمدند و شعار “مرگ بر پاکستان” و “الله اکبر” سر دادند.

ویدئوی‌هایی از راه‌پیمایی صبح روز سه شنبه ۱۶ سنبله/شهریور در کابل منتشر شده که اعتراض‌های مردم و حضور صدها زن و مرد را نشان میدهد که شعار “آزادی” سر‌ می‌دهند.

یکی از دختران معترض با صدای بلند فریاد می‌زد: “در پنجشیر کودکان بمباردمان شدند. زنان که ناموستان است، کشته شده‌اند، برادرانتان کشته شده‌اند. چرا تنها نگاه می‌کنید؟ چرا در اعتراضات شرکت نمی‌کنید؟ چرا به پا نمی‌خیزید؟”

مرکز و ولسوالی‌های پنجشیر روز گذشته به دست طالبان افتاد. اما شب گذشته جنگ در پنجشیر و در اندراب یک بار دیگر شدت گرفت، و نیروهای جبهه مقاومت ملی، مدعی هستند که مرکز ولایت پنجشیر را دوبار تصرف کرده‌اند.

مرکز و ولسوالی‌های پنجشیر روز گذشته به دست طالبان افتاد. اما شب گذشته جنگ در پنجشیر و در اندراب یکبار دیگر شدت گرفت، و نیروهای جبهه مقاومت ملی، مدعی هستند که مرکز ولایت پنجشیر را دوبار تصرف کرده‌اند.

در سالنگ جنوبی ولایت پروان هم پس از فراخوان قیام ملی از سوی احمد مسعود، جنگ آغاز شده است.

در هفته گذشته، گروه طالبان به پنجشیر، تنها ولایتی که در کنترل گروه طالبان نبود، هجوم بردند. منابع در داخل پنجشیر می‌گویند که جت‌های جنگی سنگر نیروهای مقاومت را تا بامداد روز دوشنبه بمباردمان کرده اند.

راه‌های مواصلاتی به پنجشیر بسته است و برق و اینترنت پنجشیر قطع شده است.

طالبان از مردم در پنجشیر خواسته‌اند تا منازل‌شان ترک نکنند و گفته اند گروه طالبان با غیرنظامیان کاری ندارند.