اعتراض علی مطهری به بازداشت ۱۳ فعال رسانه ای ‘اصلاح‌طلب یا حامی دولت’

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران از “بازداشت ۱۲ نفر از مدیران مسئول کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب یا حامی دولت توسط یک نهاد اطلاعاتی نظامی” و نیز بازداشت احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان انتقاد کرد.
آقای مطهری امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند در گفتگو با خبرگزاری ایسنا خواستار توضیح وزیر اطلاعات ایران در مورد برخوردهای اخیر شد و گفت: “تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هرحال مسئولیت با این وزارتخانه است.”
اشاره نایب رئیس مجلس یازدهم به بازداشت این افراد از سوی “یک نهاد اطلاعاتی نظامی”، ظاهرا حکایت از انجام دستگیری ها به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دارد.
علی مطهری با درخواست اعلام رسمی نام نهاد دستگیرکننده فعالان رسانه ای افزوده است: “اگر وزیر اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد سؤال از وزیر و در صورت لزوم استیضاح او را پیگیری می‌کنیم.”
آقای مطهری تاکید کرده: “این اقدام در آخرین روزهای سال که مجلس جلسه‌ای ندارد و اطلاع‌رسانی نیز دشوار است انجام شده و این امر شبهاتی را خصوصا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرده است.”
نایب رئیس مجلس ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود، به “از دسترس خارج شدن” کانال‌هایی تلگرامی اشاره کرده که مدیران آنها دستگیر شده اند. وی توضیح بیشتری در مورد این کانال‌ها نداده ولی اخیرا، فعالیت عادی تعدادی از کانال های معروف منتسب به اصلاح طلبان و حامیان دولت حسن روحانی مختل شده است.
وی با انتقاد از نحوه بازداشت مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان در حالی که “به گفته وکیلش مدت محکومیت حبس خود را گذرانده” گفته که آقای مازندرانی “با وضع نامناسبی بازداشت شده است، در صورتی که می‌توانست با احترام احضار شود”.
احسان مازندرانی روز ۲۲ اسفند در منزل مسکونی خود بازداشت شد و به گفته همسرش در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی یک ماه پیش از آن، پس از تحمل دو سال حبس و با نامه رسمی مسئولان زندان آزاد شده بود.
با این حال عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، دستگیری آقای مازندرانی را در راستای “ادامه و اجرای کامل حکم محکومیت قبلی وی” دانسته است.
بیشتر بخوانید: تحلیلی در مورد بازداشت ها و احکام قضایی اخیر
یک روز پیش از دستگیری مدیرمسئول فرهیختگان، هنگامه شهیدی دیگر روزنامه نگار اصلاح طلب و عضو حزب اعتماد ملی نیز، در حالی که برای مجلس ختم مادربزرگ خود در مشهد به سر می برد، دستگیر و به تهران منتقل شد. خانم شهیدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و بعد از یک سال زندان آزاد شده بود.
هنگامه شهیدی پیش از بازداشت، یادداشتی را صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرده و در آن، بدون توضیح بیشتر نوشته بود که از سوی “برخی رسانه‌ها و افراد نزدیک به دولت” هشدارهایی را مبنی بر احتمال دستگیری خود دریافت کرده است. مصطفی ترک همدانی وکیل خانم شهیدی گفته است که وی به “اتهام امنیتی” از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بازداشت شده است.
این روزنامه نگار اصلاح طلب بعد از زندانی شدن هم، با انتشار نامه ای از زندان اوین، هر دو مجموعه “سازمان اطلاعات سپاه” و “وزرات اطلاعات” را به برخورد با روزنامه نگاران متهم کرده است.
وی همچنین، حسن روحانی رئیس جمهور را به خاطر “سکوت” در مقابل این برخوردها مورد انتقاد قرار داده است.

You may also like...