یک نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر گزارش داد که سه زندانی اهل سنت به اتهام عضویت در “در گروه سلفی حزب ‌الفرقان و جبهه همبستگی ملی اهل‌ سنت ایران” در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شدند. همزمان فعالان بلوچ درباره افزایش اعدام‌ها ابراز نگرانی کردند.

به گزارش هرانا (وبسایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، دادگاه انقلاب مشهد حکم اعدام محمدعلی آرایش، حمید راست بالا، کبیر سعادت جهانی را به اتهام “بغی از طریق عضویت در گروه سلفی حزب ‌الفرقان و جبهه همبستگی ملی اهل‌ سنت ایران” صادر کرده بود. حکم این اعدام این سه نفر پنج‌شنبه ۱۱ دیماه اجرا شده است.

در قوانین ایران بغی به معنی شورش مسلحانه علیه حکومت و محاربه به معنی ایجاد وحشت با توسل به سلاح است.

در این پرونده شش نفر دیگر نیز به اعدام محکوم شده‌اند.

بنابر خبر هرانا، حمید راست بالا، کبیر سعادت جهانی و محمدعلی آرایش به همراه فرهاد شاکری، عیسی عیدمحمدی، حکیم عظیم گرگیج، تاج محمد خرمالی، عبدالرحمن گرگیج و حسین وارسته سلیمانی در سال ۱۳۹۴ توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد نگهداری شدند.

حکم اعدام این متهمان سال گذشته صادر شده بود و پس از آن به دیوان عالی کشور رفته بود.

هرانا می‌گوید حکم این سه متهم به طور ناگهانی و در شرایطی صورت گرفته است که خانواده آنان از ملاقات آخر محروم بوده‌اند.

عبدالله عارف مدیر کمپین فعالین بلوچ به بی بی سی فارسی گفت “اتهام عضویت حزب الفرقان در حالی مطرح می‌شود که این گروه سال‌هاست که فعالیت خاصی نداشته است. اعضای این گروه هم عمدتا از سیستان و بلوچستان بودند و بلوچ‌های دیگر مناطق عضو آن نبودند.”

هرانا در گزارش خود نوشته است: “نسبت دادن اتهام عضویت در گروه “حزب الفرقان” به این شهروندان در حالی است که به گفته این افراد، گروه مذکور از سال ۷۱ الی ۷۶ در ایران فعالیت داشت و تمامی آنان طی این سال‌ها بصورت میانگین ۱۰ تا ۱۲ ساله بودند”.

افزایش اعدام شهروندان بلوچ در هفته‌های گذشته

مشهدعبدالله عارف با ابراز نگرانی درباره افزایش اعدام جوانان بلوچ گفت “در سه هفته گذشته، دست‌کم شش اعدام در سیستان و بلوچستان رخ داده است. این اعدام‌ها حتی اعتراض ائمه جمعه اهل سنت و مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی را هم به دنبال داشته است”.

او هشدار داد “اکنون دو متهم دیگر در زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه منتقل شدند. حسن دهباری و الیاس قلندر زهی”.

اتهام این افراد هم عضویت در گروه‌های مخالف حکومت ایران عنوان شده است.

نامه یکی از زندانیان در شرح شکنجه‌ها

وبسایت هرانا مرداد ماه امسال نامه‌ای از حمید راست بالا منتشر کرده بود که او در آن به شرح شکنجه‌ها در دوران بازجویی پرداخته بود.

آقای راست بالا که از سال ۱۳۹۴ در بازداشت بود و دو روز پیش اعدام شد، نوشته بود در دوران بازجویی برای اعتراف تلویزیونی زیر فشار بود و به اعدام تهدید می‌شد.

او در شرح این فشارها نوشته است “چند نفر از ما با پاشیدن اسپری فلفل به محل آلت تناسلی و مقعد مورد شکنجه‌های جنسی قرار گرفتیم”.

حمید راست بالا درباره اتهام وابستگی به گروه‌های مخالف سنی هم نوشت برخی از اتهامات او “درباره مسائلی است که در سال ۱۳۷۵ رخ داده. در حالی او در آن سال یک کودک ۱۲ ساله بوده”.

اعدام آقای راست بالا و دو متهم دیگر این پرونده بدون هیچ گونه اعلام قبلی و اجرای رویه‌های مرسوم آیین دادرسی صورت پذیرفته است.

در ماه‌های اخیر این چندمین باری است که بدون اجازه اعاده دادرسی و بدون اطلاع‌رسانی به وکیل یا خانواده محکومان، اعدام انجام می‌شود.

این در حالی است که مطابق قوانین ایران مجازات اعدام باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم به اطلاع وکیل محکوم برسد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند متهمان و زندانیان در مناطقی چون استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان، خوزستان و آذربایجانی غربی و شرقی بیشتر با برخوردهای خشن و مجازات‌های سختگیرانه روبرو هستند، اما اطلاع‌رسانی و پوشش رسانه‌ای کمتری درباره آنها انجام می‌شود.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پیشتر گزارش داده بود که در سال ۲۰۲۰ دست کم ۲۳۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند و بیش از ۷۰ درصد از این اعدام‌ها به صورت مخفیانه اجرا شده است.