اعلام جرم علیه دو رسانه همزمان با آغاز تبلیغات انتخاباتی؛ لاریجانی از شورای نگهبان انتقاد کرد

11

رسانه‌های ایران می‌گویند تبلیغات رادیویی و تلویزیونی نامزدهای مورد تأیید شورای نگهبان برای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری از روز دوشنبه ۲۱ خرداد آغاز می‌شود. همزمان، قوهٔ قضائیه علیه دو رسانه «حاشیه نیوز» و «بامدادنو» به‌دلیل نوع پوشش اخبار انتخابات اعلام جرم کرده است.

خبرگزاری صداوسیما با اعلام این‌که برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات از امروز آغاز خواهد شد، اعلام کرد که اولین مناظره انتخاباتی نیز روز ۲۸ خرداد برگزارمی‌شود.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، تا پنجم تیرماه پنج مناظره تلویزیونی میان نامزدهای انتخابات برگزار می‌شود.

همزمان مرکز رسانه قوه قضائیه به‌دلیل آنچه که «انتشار اخبار کذب در مورد انتخابات» خواند، خبر داد که دادستانی تهران علیه دو رسانه «حاشیه‌نیوز و بامدادنو» اعلام جرم کرده است.

شش نامزد تاییدشده شورای نگهبان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳

بیشتر در این باره:

واکنش‌ها به ردصلاحیت‌‌های انتخابات ریاست‌جمهوری؛ حمایت جبهه اصلاحات از پزشکیان

به گفتهٔ این مرکز، «مدیران مسئول این دو رسانه برای ارائه توضیحات و رسیدگی به پرونده به دادستانی تهران احضار شدند».

قوه قضائیه بدون ارائه جزئیات در مورد اخباری که آن‌ها را «کذب» خوانده، اعلام کرد: «با شروع فضای انتخاباتی در کشور، انتشار برخی اخبار کذب در فضای مجازی و سایت‌های خبری بیشتر شده است».

نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی پیشتر نیز برخی از فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی را به اتهام‌های مشابه احضار کرده بودند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، نیز روز دوشنبه در نشست شورای عالی این قوه هشدار داد نامزدهای تأیید صلاحیت شده و افرادی که رد صلاحیت شده‌اند نباید مرتکب عملی شوند که «سبب سوءاستفاده و بهره‌برداری دشمن شود» تا «برای خود و یا دیگران دردسر و تصدیع و مزاحمتی ایجاد نکنند».

او در ادامه با هشدار به «رسانه‌های مجازی»، «غیرمجازی»، «انسان‌رسانه‌ها» و «شهروند خبرنگاران» عنوان کرد این رسانه‌ها در صورت «توهین، تخریب، ضایع کردن رقیب، نشر اکاذیب، تشویش اذهان و خلافِ واقع گویی» با پیگرد قانونی روبرو خواهند شد.