1

در پی درز بی‌سابقه سندی از دیوان عالی آمریکا درباره حق سقط جنین، جو بایدن رئیس جمهوری این کشور نسبت به احتمال لغو مجموعه‌ای از حقوق فردی در آمریکا اعلام خطر کرده است.

آقای بایدن به خبرنگاران گفت “منطقی که در سند دیوان عالی آمریکا برای لغو حق سراسری سقط جنین آمده نگران‌کننده است.”

او افزود اگر تصمیم نهایی دیوان عالی نیز بر همین اساس پیش برود، “تصمیمی به شدت افراطی و رادیکال خواهد بود. چرا که از پرسش حق انتخاب سقط جنین خیلی فراتر می‌رود و حقوق دیگر را نیز هدف قرار می‌دهد.”

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز گفته است “جمهوری‌خواهان می‌خواهند قانون را به سلاحی علیه زنان تبدیل کنند.”

شب گذشته در رویدادی بی‌سابقه در تاریخ معاصر آمریکا، سندی از دیوان عالی آمریکا درز کرد که بر اساس آن ساموئل الیتو، یکی از قضات این دیوان، در پیش‌نویس ۹۸ صفحه‌ای آن نوشته تصمیمی که در پرونده “رو علیه وید” در سال ۱۹۷۳ درباره قانونی کردن سقط جنین گرفته شد، “اشتباهی فاحش” بوده است.

این سند در صورتی که در آینده تغییری نکند به تمام ایالت‌های آمریکا اجازه می‌دهد تصمیمی مجزا درباره حق سقط جنین در مرزهای خود بگیرند.

بر اساس حکم پرونده “رو علیه وید” در آمریکا، حق دسترسی نامحدود به سقط جنین در سه ماه نخست بارداری و دسترسی محدود در سه ماه دوم، برای همه زنان مهیا شد.

پرونده “رو علیه وید” به این دلیل در دیوان عالی مطرح شده که این نهاد در حال بررسی شکایت علیه دستور منع سقط جنین در ایالت می‌سی‌سی‌پی بعد از هفته پانزدهم بارداری است.

اگر دیوان عالی حکم صادر شده در این پرونده را نقض کند، سقط جنین بلافاصله در ۲۲ ایالت آمریکا ممنوع خواهد شد. انتظار نمی‌رود تصمیم دیوان عالی آمریکا قبل از ماه ژوئیه اعلام شود.

جان رابرتز قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا گفته درباره درز این سند تحقیق خواهد کرد.

سقط جنین در آمریکا