اعلام همبستگی هنرمندان بین‌المللی با جنبش «زن زندگی آزادی» در برلیناله

Screen Shot 2023-02-18 at 11.49.04 AM

اعلام همبستگی هنرمندان بین‌المللی با جنبش «زن زندگی آزادی» در برلیناله

جمعی از هنرمندان جهانی شرکت‌کننده در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، معروف به برلیناله، با اعتراضات مردمی ایران اعلام همبستگی کردند.

جمعی از هنرمندان سرشناس دنیا در عرصه سینما روز شنبه ۲۹ بهمن‌ماه با تجمع روی فرش قرمز برلیناله با سر دادن شعار و کف زدن و همچنین حمل پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی»، از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کردند.

در بخش دیگری از این رویداد سینمایی، جمعی از هنرمندان بین‌المللی در پنل گفت‌وگو، پای صحبت‌های چند فیلمساز و بازیگر در تبعید ایران با موضوع «نقش سینما و هنرمندان در انقلاب زن، زندگی، آزادی» نشستند.

سپیده فارسی که با انیمیشن «پری آبادان» (با نام بین‌المللی «آژیر») در برلیناله شرکت کرده به خبرگزاری رویترز گفت: «عمر جمهوری اسلامی به پایان رسیده است. اکنون زمان تغییر است و فکر می‌کنم مردم واقعاً آن را درک کرده‌اند.»

او با بیان اینکه بایکوت نهادهای رسمی جمهوری اسلامی برای شرکت در این جشنواره «پیامی بسیار قدرتمند» را به جهان مخابره کرد، افزود: «نهادهای ایرانی همیشه در این جشنواره بوده‌اند و غیاب آنها جا برای نهادهای مستقل ایرانی باز می‌کند.»

در جشنواره امسال برلیناله، «جایی که خدا نیست» مستند ساخته مهران تمدن نیز روی پرده رفت.

جشنواره برلیناله در سال جاری دعوت از بخش حکومتی سینمای ایران را بایکوت کرده و به جای آن دو فیلم از فیلمسازان مستقل ایرانی در جشنواره به نمایش در آمده است؛ اقدامی که با خشم نهادهای رسمی بخش فرهنگی و رسانه‌های حکومت جمهوری اسلامی مواجه شد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز چهارشنبه هفته گذشته، یک روز قبل از آغاز جشنواره با صدور بیانیه‌ای رسمی به شدت از این تصمیم برلیناله انتقاد کرد.

هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم برلین، شامگاه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ در پایتخت آلمان آغاز به کار کرد.