دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران از روز چهاردهم مرداد آغاز می شود. عفو بین الملل خواهان تعقیب قضایی وی به دلیل نقشش در اعدام های تابستان ۶۷ شده است

همزمان با مراسم تنفیذ و سپس تحلیف ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، در روزهای ۱۲ و ۱۴ مرداد ۱۴۰۰، محدودیت تردد در برخی از خیابان های تهران و ممنوعیت پرواز هواپیماها از آسمان این شهر به اجرا گذاشته می‌شود.

تهران در روزهای اخیر صحنه بروز اعتراضات شهروندان به قطع برق و همراهی با مردم خوزستان به دلیل قطع آب در این استان بوده است. در یکی از تازه ترین اعتراضات در تهران که دو روز پیش در مقابل تئاتر شهر در منطقه مرکزی پایتخت روی داد، پلیس با شهروندان درگیری و به سوی آنها گاز اشک آور شلیک کرد.

فرمانده نیروی انتظامی در پایتخت ایران اعلام کرده است که در روزهای برگزاری مراسم تنفیذ و سپس تحلیف ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، محدودیت تردد در خیابان تهران اعمال می‌شود و از جمله در برخی از معابر، پست‌های ایست بازرسی برقرار خواهد بود.

به گفته سرتیپ حسین رحیمی، فردا (سه‌شنبه ۱۲ مرداد) همزمان با تنفید حکم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای که در مقر رهبری ایران انجام می شود محدودیت های ویژه ترافیکی در خیابان های تهران که منتهی به دفتر آقای خامنه ای است، به اجرا گذاشته می شود.

بر اساس این گزارش این محدودیت ها قرار است از ساعت ۹ صبح تا ۱ بعداز ظهر روز سه شنبه به اجرا دربیاید و سپس در روز مراسم تحلیف هم به شکل دیگری ادامه پیدا کند. قرار است مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری آقای رئیسی روز سه شنبه ساعت ده و نیم صبح به وقت محلی با حضور مقام های ارشد جمهوری اسلامی برگزار شود.

به طور معمول این مراسم با حضور رئیس جمهور منتخب، رئیس جمهور فعلی، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و رئیس محمع تشخیص مصلحت نظام انجام می شود. در سال های گذشته در مراسم تنفیذ، پس از گزارش وزیر کشور درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس جمهور و رئیس جمهور منتخب هم سخنرانی می‌کنند.

در این مراسم حکم ریاست جمهوری رئیس جمهور جدید از سوی آیت‌الله خامنه ای به وی داده می شود که مقدمه ای برای مراسم تحلیف یا سوگند ریاست جمهوری است.

مشخص نیست در دوره فعلی که در برخی از برنامه‌های آیت‌الله خامنه‌ای به دلیل شیوع ویروس کرونا تغییراتی ایجاد شده، مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری به شیوه سال های قبل خواهد بود یا نه.

در روز برگزاری مراسم تحلیف یا سوگند ریاست جمهوری که به میزبانی مجلس شورای اسلامی است، قرار است محدودیت های بیشتری در تهران اعمال شود.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرده است که فرودگاه‌های تهران شامل شامل فرودگاه مهرآباد، امام خمینی، پیام، آزادی و قزوین در این روز به مدت دو ساعت و سی دقیقه به طور کامل بسته خواهد بود. پرواز هواپیما بر فراز تهران از ساعت چهار و سی دقیقه تا ۷ شب پنجشنبه متوقف خواهد بود و به گفته مقام های ایرانی این موضوع به اطلاع خطوط هواپیمایی هم رسیده است.

درگیری نیروی انتظامی با شهروندان معترض دو روز پیش در تهران در مقابل تئاتر شهر در نواحی مرکزی پایتخت
درگیری نیروی انتظامی با شهروندان معترض دو روز پیش در تهران در مقابل تئاتر شهر در نواحی مرکزی پایتخت

مقام‌های سازمان هواپیمایی کشور دلیل این تصمیم را “رعایت الزامات ایمنی و امنیتی” عنوان کرده‌اند.

آسمان ایران پیشتر در زمان ارسال موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه هوایی آمریکا در عراق در دی ماه ۱۳۹۸ که به تلافی ترور قاسم سلیمانی انجام شد، بسته نشده بود. یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه در این روز با موشک های سپاه ساقط شد که سپاه آن را ناشی از خطای غیرعمد انسانی و اشتباه گرفتن هواپیما با موشک کروز آمریکا خواند.

همزمان با تعطیلی موقت فرودگاه های پایتخت در عصر روز مراسم تحلیف به گفته فرمانده نیروی انتظامی تهران، در محدوده اطراف مجلس شورای اسلامی و خیابان های منتهی به میدان بهارستان، از ساعت ۱ بعداز ظهر روز پنجشنبه ۱۴ مرداد “طرح های ویژه ترافیکی و انتظامی اجرا می‌شود” و تردد از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۷ شب “به کل در محدوده‌های مدنظر ممنوع خواهد بود”.

سرتیپ رحیمی می گوید در این روز قرار است به غیر از ایجاد پست های ایست بازرسی، “کنترل های نامحسوس و اطلاعاتی با بهره‌گیری از ده‌ها گشت اطلاعاتی در تهران” هم برقرار شود.

مقام‌های ایرانی می‌گوید برخی از مقام های خارجی همچون رئیس جمهور عراق در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد و احتمالا هیاتی از سوی عربستان سعودی که بیش از ۵ سال است روابط خود را با ایران قطع کرده در مراسم حاضر خواهد بود.

دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران از روز چهاردهم مرداد آغاز می شود. سازمان عفو بین‌الملل خواهان تعقیب قضایی وی به دلیل نقشش در اعدام های تابستان ۶۷ شده است. آقای رئیسی با حکم آیت الله خمینی عضو هیاتی بوده که در جریان محاکمات بسیار کوتاه، متهم است حکم اعدام صدها زندانی سیاسی را صادر کرده است.