جوونیل مویس، رئیس‌جمهوری هائیتی با شلیک مردان مسلحی که وارد محل سکونت او در پورتوپرنس، پایتخت، شده بودند کشته شد و همسر او هم مجروح شده است. دولت هائیتی دو هفته وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

این حمله حدود ساعت یک بامداد روز چهارشنبه، هفتم ژوئیه، روی داد و آن طور که کلاود جوزف، نخست‌وزیر موقت هائیتی می‌گوید، افراد مسلح ناشناس توانسته‌اند با ورود به محل اقامت رئیس‌جمهوری به جوونیل مویس و همسرش شلیک کنند.

آقای جوزف از مردم کشورش خواسته آرامش خود را حفظ کنند و وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

جوونیل مویس از سال ۲۰۱۷ رئیس جمهور هائیتی شده بود که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، با این حال، او در چند سال اخیر با انتقاد شدید و اعتراضاتی که خواستار استعفای او بود روبرو شده بود.

تاریخ معاصر هائیتی بارها شاهد کودتا، بی‌ثباتی سیاسی و خشونت مسلحانه گسترده بوده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در توییتر واکنش نشان داده و ضمن ابراز «تاسف از مرگ آقای مویس» و «مشمئز کننده» خواندن این ترور «تقاضای آرامش» در این کشور کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم به مردم هائیتی به علت این «ترور هولناک» تسلیت گفته است.

ضاربان کیستند؟

کلاود جوزف، نخست‌وزیر موقت هائیتی ضمن «هولناک، غیرانسانی و وحشیانه» خواندن این ترور مدعی شده که مهاجمان «خارجیانی بوده‌اند که به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی» با هم حرف می‌زده‌اند. زبان‌های رایج در هائیتی کریاویو و فرانسوی است.

برخی گزارش‌ها مدعی شده‌اند که ضاربان لباس‌های سیاه بر تن داشتند و سلاح‌های اتوماتیک بزرگ در اختیار داشته‌اند به طوری که می‌توانسته‌اند خود را از نیروهای مبارزه با موادمخدر آمریکا جلوه دهند؛ هر چند هیج گزارش رسمی درباره مشخصات مهاجمان هنوز منتشر نشده است.

بوشیت ادموند، سفیر هائیتی در آمریکا گفته «امکان ندارد» این عملیات را نیروهای ویژه مبارزه با موادمخدر آمریکا انجام داده باشند. او گفته معتقد است این ترور کار «مزدوران حرفه‌ای» بوده است.

او وعده داده که ضاربان را شناسایی و به پیشگاه عدالت تحویل دهد. او همچنین گفته اوضاع «تحت کنترل» است.

نیروهای ویژه پس از ترور بامداد چهارشنبه، محل اقامت رئیس‌جمهوری را قرق کردندنیروهای ویژه پس از ترور بامداد چهارشنبه، محل اقامت رئیس‌جمهوری را قرق کردند

اعلام وضعیت اضطراری به دولت هائیتی اجازه خواهد داد که از ارتش در ظرفیت پلیس برای برقراری نظم و امنیت استفاده کند و همچنین اختیارات ویژه‌ای را به نخست‌وزیر و کابینه می‌دهد.

با این حال، ناظران نسبت به آرام ماندن اوضاع و این که آقای جوزف واقعا چه قدر می‌تواند بر اوضاع تسلط داشته باشد ابراز نگرانی کرده‌اند.

قانون اساسی هائیتی در هنگام غیبت رئیس جمهوری به نخست وزیر و هیات وزیران اجازه داده که زمام امور را تا زمان برگزاری انتخابات در دست بگیرند و همچنین می‌توانند درخواست انتخابات پیش از موعد کنند.

نخست‌وزیر جدید هائیتی، آریل هنری، همین چند روز پیش از سوی کلاود جوزف که این پست را به طور موقت در دست دارد، معرفی شده بود و حالا معلوم نیست آقای هنری چه زمانی رسما سوگند یاد خواهد کرد.

آمریکا گفته از نظر واشنگتن بهترین راه حل برگزاری انتخابات است تا زمینه انتقال صلح‌آمیز قدرت فراهم شود.