همزمان با ادامه موج پنجم شیوع ویروس کرونا در ایران، وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است که آمار رسمی فوتی های ناشی از شیوع ویروس کرونا در شبانه روز اخیر به ۲۱۳ نفر رسیده است. دکتر ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت پیشتر گفته بود آمار واقعی فوتی ها دو برابر رقمی است که روزانه اعلام می شود.

وزارت بهداشت ایران گفته است که در شبانه روز اخیر موارد ابتلا به ۲۵هزار و ۴۴۱ نفر رسیده که دو هزار و ۷۴۰ نفر از آنها بستری شده اند.

با افزایش وخامت شیوع ویروس در ایران ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور این کشور تشکیل می شود، دو استان تهران و البرز را تعطیل کرده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است که براساس پیشنهاد این ستاد استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه (فردا) تا یکشنبه هفته آینده تعطیل خواهد بود.

“قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا” که زیر نظر دولت ایران فعالیت می کند در اطلاعیه ای اعلام کرده است که همزمان با تعطیلی اعمل شده در این دو استان، خروج خودروهای شخصی، با پلاک استان های تهران و البرز و ورود خودروهای شخصی با پلاک های دیگر شهرها به تهران و البرز ممنوع است.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفته است که روزانه ۱۰۰ مبتلا به ویروس کرونا در این شهر فوت می کنند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ایران گفته است که براساس نوع ابتلا و میزان مبتلایان به کووید ۱۹، سویه “دلتا تقریبا همه استان‌های کشور را درگیر کرده است”.

به گفته این مقام وزارت بهداشت در حال حاضر “۱۶۹ شهر در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۳ شهر در حالت زرد” قرار دارند.

هم اکنون سفر به شهرهای قرمز ایران ممنوع است و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته است “به نیروی انتظامی دستور داده شده علاوه بر جرایمی که در دستورالعمل وجود دارد خودروها را عودت دهند.”

شیوع موج جدید کرونا در ایران در حالیست که به گفته آقای رحمانی فضلی “رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حدود ۵۰ درصد رسیده که رقم پایینی است.”

واکسیناسیون شهروندان ایرانی علیرغم وعده های مکرر حکومت و رونمایی از چند واکسن ضد کرونای تولید داخل با کندی همراه است. ایران دارای یکی از پایین ترین نرخ های واکسناسیون عمومی کرونا در جهان است.

مقام های وزارت بهداشت ایران از جمله دکتر سعید نمکی وزیر و دکتر کیانوش جهانپور از مدیران ارشد این وزارتخانه در برابر انتقادها از شیوه مدیریت مقابله با ویروس به تندی و در مواردی با فحاشی پاسخ داده اند.

سویه دلتای ویروس کرونا آمار کودکان مبتلا را به طور چشمگیر افزایش داده است
سویه دلتای ویروس کرونا آمار کودکان مبتلا را به طور چشمگیر افزایش داده است

روزنامه همشهری چاپ تهران در شماره امروز خود در گزارشی به بررسی شیوع ویروس کرونا در ایران پراخته و به نقل سازمان نظام پزشکی این کشور گفته است که عده‌ای از کادر درمان ایران که واکسن سینوفارم چین را دریافت کرده بودند، مبتلا به کووید ۱۹ شده‌اند.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: چندین مورد فوت پس از تزریق واکسن به کادر درمان گزارش شد که اغلب مربوط به افرادی بود که در ۳ ماهه اخیر در آی‌سی‌یو درگیر ویروس کرونا بوده‌اند.

عبدالله کریمی رئیس بخش عفونی بیمارستان کودکان مفید در پایتخت ایران هم گفته نسبت به سال گذشته میزان ابتلای کودکان به کرونا بیشتر شده و بخش‌های اطفال پر است و کمبود جا وجود دارد.

همزمان با موج پنجم کرونا و ناتوانی دولت از مقابله با شیوع ویروس، گزارش ها از گسترش ویروس در بند زنان زندان اوین حکایت دارد.

‌عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان از وضعیت وخیم و موج کرونا در بند زنان زندان اوین خبر داده است. صدرا عبداللهی، همسر خانم مطلب زاده بخش‌هایی از مکالمه تلفنی اخیر خود با او در داخل زندان اوین را در توییتر خود منتشر کرده است.

خانم مطلب زاده از شرایط نامناسب بند زنان زندان اوین و زندانیانی که به دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه نگهداری می‌شوند گفته و از و وضعیت بد جسمی و روحی زندانیان زن خبر داده است.

خانم مطلب زاده می‌گوید که به دلیل شیوع کرونا در بند زنان “مسئولان زندان زندانی ها کرونا گرفته را در قرنطینه بدون حمایت رها کردند و رسیدگی و نظافت و بهداشت در بند مختل شده و وضعیت روحی زندانی‌ها مناسب نیست.”