افزایش اختلاف میان سران حماس در مورد توافق آتش‌بس؛ وزیر خارجه آمریکا بار دیگر عازم منطقه شد

0

با گذشت نزدیک به چهار ماه از آغاز جنگِ ناشی از حمله مرگبار حماس به خاک اسرائیل، روز یکشنبه نیز نبرد میان نیروهای دو طرف در شهرهای غزه در شمال و خان یونس در جنوب نوار غزه جریان داشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه هفتگی کابینه، گفت که تا کنون ۱۷ گردان از ۲۴ گردان رزمی حماس متلاشی شده است.

در همین حال، مقام‌های بهداشتی سرزمین‌های فلسطینی اعلام کردند که هشت نفر دیگر در حملات هوایی اسرائیل به مناطق دیرالبلاح در مرکز نوار غزه کشته شدند و مجموع شمار کشته شده‌های حملات اسرائیل به نوار غزه به ۲۷ هزار و ۳۶۵ نفر رسید.

ساکنان غزه نیز به خبرنگار رویترز گفتند که پیش از سپیده دم یکشنبه، حملات هوایی اسرائیل چندین ساختمان را ویران کرد. ارتش اسرائیل هم تایید کرد که در جریان این حملات، هفت عضو حماس را در شمال غزه کشته و مقداری از تسلیحات نظامی حماس را نیز ضبط کرده است.

رادیو ارتش اسرائیل هم اعلام کرد که سربازان اسرائیلی در این منطقه در حال تلاش برای نفوذ به دو پناهگاه حماس هستند، ماموریتی که به دلیل شدت درگیری‌های رخ داده، ممکن است دو هفته طول بکشد.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه اقدامات اخیر ارتش اسرائیل در غزه را «عملیات پاکسازی» توصیف کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای ارتش در شهر خان‌یونس نیز در حال «خنثی‌کردن» تونل‌های حماس هستند که در سراسر نوار غزه گسترده شده‌اند و برای نیروهای حماس امکان کمین کردن علیه سربازان اسرائیلی را تسهیل کرده است.

همزمان، مقام‌های بهداشتی فلسطینی اعلام کردند که در خان یونس، سه فلسطینی طی ۲۴ ساعت گذشته و زیر گلوله‌باران اسرائیل کشته شدند.

ساکنان محلی نیز از ادامه درگیری‌های خیابانی در مناطق غربی و جنوبی شهر خبر دادند که در جریان آن یک سرباز اسرائیلی طی ۲۴ ساعت گذشته کشته شده است.

آقای نتانیاهو همچنین به کابینه اسرائیل گزارش داد که گردان‌های رزمی حماس به سمت جنوب نوار غزه و به ویژه در رفح متمرکز شده‌اند. این اظهارات نخست وزیر اسرائیل نگرانی‌هایی را در مورد سرنوشت آوارگان پناه برده به رفح ایجاد کرد اما یک مقام آگاه اسرائیلی به رویترز گفت که هماهنگی‌های لازم با مصر پیش از انجام عملیات پاکسازی رفح از نیروهای حماس، صورت گرفته تا راه‌های تخلیه بیشتر آوارگان را از گذرگاه مرزی رفح فراهم کند.

این در حالی است که مصر پیشتر گفته بود که حاضر به پذیرش موج تازه پناهجویان فلسطینی نخواهد شد. در چنین شرایطی، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، روز یکشنبه میزبان استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه بود تا بنا بر اعلام دفتر او، تلاش‌های مشترک را برای برقراری آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه، تسریع کند.