در پی افزایش حملات طالبان در شمال افغانستان در روزهای گذشته، بیش از هزار سرباز این کشور به تاجیکستان گریخته‌اند.

رادیو آزادی/ سرویس افغانستان رادیو آزاد اروپا روز دوشنبه، ۱۴ تیرماه به نقل از نیروهای مرزی تاجیکستان گزارش داده است که در طول دو روز گذشته بیش از ۱۱۰۰ سرباز از افغانستان به این کشور فرار کرده‌اند و شمار سربازان فراری از افغانستان به این کشور، از اول تیر امسال تاکنون به ۱۶۰۰ نفر رسیده است.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، روز گذشته دلیل پذیرش سربازان افغان را «بشردوستی» و «حسن همجواری» اعلام کرده بود.

دولت افغانستان تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده است.

گروه طالبان از اواسط اردیبهشت‌ امسال حملات تهاجمی خود را در چند جبهه مهم آغاز کرد و اکنون مدعی است که بیش از ۸۰ وُلسوالی (شهرستان) از مجموع ۴۲۱ ولسوالی افغانستان را در اختیار دارد.

این گروه در پیشروی‌های سریع خود در روزهای اخیر بیش از ۵۰ شهرستان را تحت کنترل خود درآورده و این درگیری‌ها تاکنون حدود پنج هزار خانوار را در شمال افغانستان آواره کرده است.

برخی از نمایندگان عضو لویه جرگه افغانستان با انتقاد از سقوط پیاپی شهرستان‌های مختلف، تسلیم‌شدن نیروهای امنیتی بدون مقاومت شدید مقابل طالبان را سوال‌ برانگیز خوانده‌اند و گفته‌اند سیاست کنونی دولت برای مقابله با طالبان مشخص نیست.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اما این انتقادها را رد کرده است و گفته است که «وضعیت به این شکل ادامه پیدا نخواهد کرد».

با وجود این وعده‌‌ها، گزارش‌های تازه حکایت از تصرف چند شهرستان دیگر در ولایت بدخشان افغانستان دارد.

رادیو آزادی به نقل از منابع محلی گزارش داده است که در این ولایت، ۲۵ شهرستان در کنترل طالبان و دو شهرستان در کنترل دولت است.

عطالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند، نیز گفته است امروز طالبان یک شهرستان دیگر این ولایت را تصرف کرده است.

ژنرال آستین میلر، عالی‌ترین مقام نظامی آمریکا در افغانستان، روز ۸ تیر، از تصرف سریع بسیاری از مناطق افغانستان به دست گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و با اشاره به تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی مردمی برای کمک به نیروهای دولتی، در مورد بروز جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

برخی از ساکنان بیش از ۱۵ ولایت افغانستان در روزهای گذشته در حرکتی خودجوش، مسلح شده و با تشکیل نیروهای «خیزش مردمی» حمایت خود را از نیروهای دولتی علیه طالبان اعلام کردند‌ه‌اند.