افزایش شمار قربانیان سیل ویرانگر پاکستان؛ درخواست دریافت کمک‌های بین‌المللی

6

سیل ده‌هامیلیون‌ها نفر را در پاکستان آواره کرده و برخی از آنها دو روز از راه‌های خطرناک گذشته‌اند تا به جای امن برسند. شدت و وسعت این سیل ویرانگر بسیار فراتر از انتظار بوده و دولت پاکستان درخواست کمک بین‌المللی کرده است.

سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان اعلام کرد که تعداد قربانیان باران های موسمی در این کشور به هزار و ۳۳ نفر رسیده که از این تعداد ۱۱۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته کشته شده‌اند.

یک مقام وزارت کشور پاکستان به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، امارات متحده عربی و دیگر کشورها به این کشور کمک‌هایی کرده‌اند اما به کمک‌های بیشتری نیاز است.

سلمان صوفی گفت که از ژوئن امسال تاکنون بیش از هزار نفر در پاکستان کشته و میلیون‌ها نفر در اثر سیل‌های ویرانگر آواره شده‌اند.

پاکستان

منبع تصویر، EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

او گفت که دولت پاکستان تمام تلاش خود را برای کمک به مردم انجام می‌دهد.

در شمال غرب پاکستان، هزاران نفر پس از طغیان رودخانه‌های استان خیبر پختونخوا که باعث سیل شدید شد، خانه‌های خود را ترک کردند.

جنید خان یکی از ساکنان این منطقه که ۲۳ سال سن دارد به خبرگزاری فرانسه گفت: «خانه‌ای که با سال ها تلاش و کوشش ساخته بودیم، در مقابل چشمان ما تخریب شد. کنار جاده نشستیم و غرق شدن خانه رویایی مان را تماشا کردیم.»

ارتش پاکستان گفته است صدها نفر از ساکنان این روستا را که در محاصره سیل است با بالگرد نجات داده است. با این حال، بدی هوا امدادرسانی هوایی را دشوار کرده است.

استان سند در جنوب شرق این کشور نیز به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و هزاران نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

آوارگان پس از فرار از خانه‌های خود در استان کراچی منتظر کمک هستند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، آوارگان پس از فرار از خانه‌های خود در استان کراچی منتظر کمک هستند
پاکستان

منبع تصویر، EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

پاکستان

منبع تصویر، EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

آقای صوفی به بی‌بی‌سی گفت که کشور به شدت به حمایت بین‌المللی نیاز دارد.

او گفت: «پاکستان با مسائل اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کرد، اما اکنون درست زمانی که می‌خواستیم بر آنها غلبه کنیم، فاجعه باران‌های موسمی رخ داد.»

وی افزود که منابع مالی بسیاری از پروژه‌های عمرانی را جهت کمک به مردم آسیب دیده در نظر گرفته‌اند.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان گفت که ۳۳ میلیون نفر در اثر سیل آسیب دیده‌اند که حدود ۱۵ درصد از جمعیت این کشور می‌شود.

وی گفت که خسارات ناشی از سیل در این فصل با تلفات سیل‌های سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ برابری می‌کند که آن سیل‌ها بدترین تلفات تاریخ را در این کشور داشت.

مقامات پاکستان تغییرات آب و هوایی را عامل این سیل‌های ویرانگر می‌دانند.

با این حال برنامه‌ریزی ضعیف دولت نیز به عنوان عاملی ذکر شده است که وضعیت سیل را تشدید کرده است، به طوری که ساختمان‌ها اغلب در مناطقی که احتمال دارد در سیل‌های فصلی آسیب ببینند، ساخته می‌شوند.