ایران یکی از پایین ترین آمار واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا در جهان را دارد. آیت الله علی خامنه ای اواخر سال گذشته ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا را ممنوع کرد

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که در شبانه روز اخیر ۴۰۹ ایرانی دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده اند که حاکی از ادامه جهش آمار مرگ و میر مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ است.

بر اساس این گزارش همچنین در شبانه روز اخیر ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شد که ۴ هزار و ۲۶۳ نفر از آنها بستری شدند.

ایران یکی از پایین‌ترین آمار واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا در جهان را دارد. آیت الله علی خامنه ای اواخر سال گذشته ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا را ممنوع کرد. شرکت های داخلی ایران هم علیرغم وعده های مکرر موفق به تولید واکسن کرونا نشده اند.

مقام های بهداشتی ایران می گویند این کشور درگیر موج پنجم شیوع ویروس کروناست و احتمال دارد آمار مرگ و میر روزانه به بیشتر از رقم فعلی هم برسد.

روسای ۶۵ دانشکده علوم پزشکی ایران اخیرا در نامه‌ای هشدار دادند که “ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت به حد اشباع نزدیک شده” و “دانشگاه‌ها برای پرداخت مطالبات معوقه این کارکنان شرمسارند”.

در هفته جاری دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار تعطیلی دو هفته ای کشور برای مقابله با عواقب گسترش بیشتر ویروس شد. آیت الله خامنه ای این نامه را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع داد.

رئیسی
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران امروز در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا حاضر شده است

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران و یکی از تصمیم گیران اصلی در زمینه سیاست های مقابله با کرونا به تازگی گفته است که تعطیلی دو هفته ای برای مقابله با ویروس “فعلا منتفی است”.

آقای رحمانی فضلی گفته در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا موضوع تعطیلی دو هفته‌ای، مطرح و قرار شد “بررسی دقیق تری صورت گیرد و در روزهای آینده در ستاد همه مباحث مطرح شود و پس از آن تصمیم گیری کنیم”.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران امروز برای اولین بار در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا حضور یافته است.

بر اساس گزارش ها در این جلسه از جمله درباره دستورالعمل های مرتبط با برگزاری مراسم سوگواری امام سوم شیعیان، شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید تبادل نظر شده است.

گروهی از پزشکان و متخصصان مسائل بهداشتی برخی از تصمیم گیری های این ستاد در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی را دیرهنگام و مواردی چون بازگشایی های سریع و اجازه برای برگزاری اجتماعات از جمله مراسم مذهبی همانند دهه اول محرم سال گذشته را اشتباه خوانده‌اند.

در حال حاضر ۲۸۵ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.