برجسته‌ترین متخصص بیماریهای عفونی آمریکا هشدار داد که این کشور در زمینه مقابله با کرونا “در جهت اشتباه” پیش می‌رود.

دکتر آنتونی فاوچی گفت که نوع دلتای کرونا در مناطقی که میزان واکسیناسیون در آن پایین است، در حال افزایش است.

دکتر فاوچی ، مشاور اصلی پزشکی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه به شبکه خبری سی ان ان گفت: مقامات بهداشتی آمریکا در حال بررسی و تجدید نظر در دستورالعمل‌های مربوط به ماسک حتی برای افراد واکسینه شده هستند تا افزایش موارد ابتلا را مهار کنند.

او گفت که تزریق دوز اضافی واکسن به افراد آسیب پذیر هم در دست بررسی است.

دکتر فاوچی گفت: وضعیت ویروس کرونا در ایالات متحده در حال تبدیل شدن به “یک همه‌گیری در بین افراد غیر واکسینه” است.

آمار رسمی نشان می‌دهد بیش از ۱۶۲ میلیون و هتفتصد هزار نفر، یا ۴۹٪ از جمعیت آمریکا، به طور کامل واکسینه شده‌اند.

تا ماه آوریل، ایالات متحده در زمینه تزریق واکسن پیشرو بود اما از آن زمان به بعد میزان واکسیناسیون در این کشور شروع به کاهش کرد.

میزان واکسیناسیون به ویژه در ایالت‌های جنوبی آمریکا پایین است، به طوری که در بعضی از مناطق حتی کمتر از نیمی از ساکنان اولین دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، پس از کاهش تعداد ابتلا به کرونا در ماه مه و ژوئن، موارد ابتلای روزانه به ویروس کرونا بار دیگر در حال افزایش است.

این روند، تا حدی به گسترش سریع نوع بسیار قابل انتقال دلتا که اولین بار در هند مشاهده شد، نسبت داده شده است.

بیشترین افزایش در موارد ابتلا به کرونا در ایالاتی با میزان واکسیناسیون کمتر، مانند فلوریدا، تگزاس و میسوری است.

us covid

همچنین گفته شده که ۹۹.۵ درصد از مرگ و میرهای مربوط به کرونا در میان افراد واکسینه نشده اتفاق می‌افتد.

دکتر فاوچی در مصاحبه خود با شبکه خبری سی ان ان گفت که مقامات محلی در مناطقی که میزان واکسیناسیون آنها پایین است لازم است کارهای بیشتری برای تشویق مردم به تزریق واکسن انجام دهند.

او گفت “از شنیدن اینکه فرمانداران جمهوری‌خواه آرکانزاس و فلوریدا واکسیناسیون را در ایالت هایشان تشویق می‌کنند” بسیار دلگرم شده است. هر دوی این رهبران محلی در گذشته نسبت به توصیه‌های دکتر فاوچی انتقاد داشتند.

دکتر فاوچی مشاور اصلی جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا و سلف او، دونالد ترامپ ، در مورد بیماری همه‌گیر کرونا بوده است.

او گفت که در حال گفتگو برای تغییر دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده (CDC) در مورد استفاده از ماسک است.

این مرکز می‌گوید، افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند می‌توانند “فعالیت هایی را که قبل از همه‌گیری کرونا انجام می‌دادند بدون استفاده از ماسک از سر بگیرند”.

حالا دکتر فاوچی گفته که مقامات محلی می‌توانند قوانین خود را تحت راهنمای کنونی این مرکز وضع کنند.

اما او یادآوری کرد که برخی از دولت‌های محلی برای جلوگیری از افزایش ابتلا، استفاده از ماسک در داخل اماکن عمومی را دوباره برقرار کرده‌اند.

در شهر لس آنجلس، اکنون استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده عمومی چه برای افراد واکسینه شده و چه برای افراد واکسینه نشده ضروری است.