شیوع کرونای دلتا در چین و گسترش آن به مناطق جدید باعث نگرانی شده است. حداقل پانزده استان و شهرستان درگیر کرونای دلتا هستند و بیش از ۳۰۰ مبتلا ظرف ۱۰ روز شناسایی شده‌اند.

اخبار شیوع کرونا رسانه‌های محلی را فرا گرفته و بنا به گزارش‌ها یک متخصص برجسته بیماری‌های تنفسی ابراز نگرانی شدید کرده است.

دولت محدودیت‌های جدیدی را برای سفر اعمال کرده و از میلیون‌ها نفر تست کرونا گرفته است.

مشخص نیست چند نفر در چین هر دو نوبت واکسن کرونا را زده‌اند اما دولت این کشور می‌‌گوید بیش از یک میلیارد و ششصد هزار دوز تاکنون تزریق شده است.

اگرچه موارد ابتلا به کرونای دلتا در چین از دیگر نقاط دنیا بسیار کمتر است، اما این بزرگترین شیوع کرونا در چین در چند ماه اخیر محسوب می‌شود. چین سال گذشته در کنترل کرونا تا حد زیادی موفق بود.

کرونای دلتا ابتدا در ماه ژوئن در فرودگاه نانجینگ در کارگرانی دیده شد که هواپیمایی را که از روسیه آمده بود تمیز کرده بودند.

بسرعت ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان نانجینگ آزمایش و صدها هزار نفر قرنطینه شدند.

اما در تعطیلات آخر هفته توجه به شهر گردشگرپسند ژانگ‌جیاجیه در استان هونان در مرکز چین جلب شد، جایی که بسیاری از آخرین موارد ظاهر شده است. تصور می‌شود مسافران زیادی اخیرا از نانجینگ به ژانگ‌جیاجیه سفر کرده‌اند.

مقامات بهداشتی یک تئاتر در ژانگ جیاجیه را نقطه صفر شیوع کرونای دلتا در چین در نظر گرفته‌اند و در تلاشند حدود ۵۰۰۰ نفر را که در اجراها حضور داشتند و سپس به شهرهای خود بازگشتند، ردیابی کنند.

بر اساس گزارش‌ها، فقط یک اجرا حدود ۲۰۰۰ تماشاچی داشته است.

china covid
نوع دلتای کرونا اولین بار در شهر نانجینگ چین پیدا شد

به گزارش رسانه‌های محلی همه مراکز و جاذبه‌های گردشگری ژانگ‌جیاجیه تعطیل و از گردشگران خواسته شده است قبل از خروج از شهر تست کرونا بدهند. به گفته ژونگ نانشان، یکی از برجسته‌ترین متخصصان بیماری‌های تنفسی در چین، ژانگ‌جیاجیه کانون گسترش کرونای دلتا در چین است.

کرونای دلتا به پکن پایتخت هم رسیده و چند مورد گزارش شده است.

تمام ارتباط‌های هوایی و سفرهای زمینی با اتوبوس و دیگر وسایل از پکن به مناطق دارای موارد مثبت قطع شده است. ورود گردشگران به پایتخت هم ممنوع شده است و فقط “مسافران ضروری” با آزمایش منفی کرونا اجازه ورود می‌یابند.

چین همچنین در حال مبارزه با افزایش موارد ابتلا در جانگجو در استان هنان در شمال چین هم هست که ماه پیش سیل آن را ویران کرد.

روزنامه گلوبال تایمز شیوع تازه کرونا در چین را “جدی ترین مورد پس از شیوع کرونا در ووهان” خوانده و در سرمقاله‌ای از “خلأهای آشکار” در پیشگیری انتقاد کرده است:

“اینکه فقط یک نقص بتواند بر بسیاری استان‌ها و مناطق سراسر کشور تأثیر بگذارد، کاملا نگران کننده است … این نشان می‌دهد که پیشرفت سیستماتیک ما در مبارزه با همه‌گیری باید تقویت شود.”

این شیوع همچنین نگرانی‌هایی را در مورد تاثیر واکسن‌ها ایجاد کرده است زیرا مشخص شده برخی از مبتلایان جدید واکسینه شده بودند.

شائو ییمینگ، محقق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای چین، روز شنبه به خبرنگاران گفت انتظار می‌رود که افراد واکسینه هم مبتلا شوند.

دو واکسن کرونایی که بیش از همه در چین تزریق شده سینوواک و سینوفارم هستند که کارآزمایی‌های بالینی در کشورهای مختلف دنیا اثربخشی آنها را در پیشگیری از کرونای علامت‌دار ۵۰ تا ۷۹ درصد نشان داده‌اند اما هر دو واکسن در پیشگیری از بیماری شدید و مرگ بسیار موثرند.