حضور حسین امیرعبداللهیان از چهره های سیاسی نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران با وزیر خارجه بوسنی و وزیر خارجه عمان که به تهران سفر کرده اند، موجب افزایش گمانه زنی‌ها درباره وزیر خارجه بعدی ایران شده است.

در جریان این دو دیدار که در نهاد ریاست جمهوری ایران برگزار شده، محمدجواد ظریف وزیر خارجه نفر اول ردیف کناری آقای رئیسی نشسته و حسین امیرعبداللهیان بعد از او قرار گرفته است.

در زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی هم حضور آقای ظریف در کنار رئیس جمهور منتخب وقت، باعث گمانه زنی های مشابهی شد و در نهایت هم آقای روحانی وی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد.

در هفته های اخیر رسانه های ایران برخی از چهره های سیاسی اصولگرا را به عنوان گزینه های آقای رئیسی برای سمت وزارت خارجه معرفی کرده بودند که حسین امیرعبدالهیان هم یکی از آنها بود.

حضور وی در دیدار های خارجی رئیس جمهور جدید ایران، باعث شده رسانه های ایران او را گزینه نهایی شده وزارت خارجه ارزیابی کنند.

آقای امیرعبداللهیان در حال حاضر مشاور امور بین الملل محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی است.

حسین امیرعبداللهیان در ماه های اول وزارت محمدجواد ظریف، معاون آقای ظریف در امور کشورهای عربی بود اما تغییر او باعث انتقادهای فراوان اصولگرایان به دولت حسن روحانی شد.

ظریف
عکسی از محمدجواد ظریف پیش از دیدار با وزیر خارجه عمان. رسانه های ایران می گویند آقای ظریف آخرین روزهای دوره هشت ساله وزارت را سپری می کند

قرار است ابراهیم رئیسی فردا پنجشنبه چهاردهم مرداد با جضور در مجلس شورای اسلامی سوگند ریاست جمهوری یاد کند.

پیشتر گفته شده بود که وی فهرست وزرای پیشنهادی خود را در همین روز به مجلس ارائه خواهد کرد اما رسانه های نزدیک به آقای رئیسی می گویند او یکشنبه هفته آینده این فهرست را برای دریافت رای اعتماد به مجلس می دهد.

همزمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری آقای رئیسی، قرار است محدودیت تردد در برخی از خیابان های تهران و ممنوعیت پرواز هواپیماها از آسمان این شهر به اجرا گذاشته ‌شود. تمام ادارات، نهادهای عمومی، بانک‌ها،موسسات و شرکت‌های خصوصی شهر تهران هم در این روز تعطیل اعلام شده است.

تهران در روزهای اخیر صحنه بروز اعتراضات شهروندان به قطع برق و همراهی با مردم خوزستان به دلیل کمبود آب در این استان بوده است.

حسین امیرعبداللهیان (نفر وسط) در سال های اول وزارت محمدجواد ظریف (نفر اول از چپ) معاون وی در امور کشورهای عربی بود
حسین امیرعبداللهیان (نفر وسط) در سال های اول وزارت محمدجواد ظریف (نفر اول از چپ) معاون وی در امور کشورهای عربی بود

سازمان هواپیمایی کشوری ایران هم اعلام کرده است که فرودگاه‌های تهران شامل شامل فرودگاه مهرآباد، امام خمینی، پیام، آزادی و قزوین در این روز به مدت دو ساعت و سی دقیقه به طور کامل بسته خواهد بود.

پرواز هواپیما بر فراز تهران از ساعت چهار و سی دقیقه تا ۷ شب پنجشنبه متوقف خواهد بود و به گفته مقام های ایرانی این موضوع به اطلاع خطوط هواپیمایی هم رسیده است.

همزمان با تعطیلی موقت فرودگاه های پایتخت در عصر روز مراسم تحلیف به گفته فرمانده نیروی انتظامی تهران، در محدوده اطراف مجلس شورای اسلامی و خیابان های منتهی به میدان بهارستان، از ساعت ۱ بعداز ظهر روز پنجشنبه ۱۴ مرداد “طرح های ویژه ترافیکی و انتظامی اجرا می‌شود” و تردد از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۷ شب “به کل در محدوده‌های مدنظر ممنوع خواهد بود”.

سرتیپ رحیمی گفته در این روز قرار است به غیر از ایجاد پست های ایست بازرسی، “کنترل های نامحسوس و اطلاعاتی با بهره‌گیری از ده‌ها گشت اطلاعاتی در تهران” هم برقرار شود.

مقام‌های ایرانی می‌گوید برخی از مقام های خارجی همچون رئیس جمهور عراق در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد و احتمالا هیاتی از سوی عربستان سعودی که بیش از ۵ سال است روابط خود را با ایران قطع کرده در مراسم حاضر خواهد بود.

یکی از میهمانان خارجی مراسم تحلیف، انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شده که در ماه‌های اخیر همراه با عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران مشغول مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام بوده است.

اعلام حضور آقای مورا باعث انتقادهایی از رویکرد اتحادیه اروپا به ابراهیم رئیسی شده که یکی از اعضای هیات صادر کننده حکم اعدام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ بوده است. آقای رئیسی با حکم آیت الله خمینی عضو این هیات بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل خواهان تعقیب قضایی آقای رئیسی به دلیل نقشش در اعدام های تابستان ۶۷ شده است اما آقای رئیسی گفته باید بابت این اعدام ها “مورد تشویق” قرار بگیرد.

حمید نوری یکی از اعضای هیات های مرتبط با این اعدام ها که متهم است در زندان گوهردشت کرج در اعدام زندانیان نقش داشته از سوی سوئد دستگیر شده و قرار است به زودی محاکمه وی آغاز شود.