افطاری روحانی و کراوات دولت‌آبادی

ماجرای مهمانی پرسروصدای رئیس‌جمهور ایران و تحریم آن از سوی برخی هنرمندان در روزهای اخیر موضوع بحث بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده و اکنون انتشار عکسهای این مهمانی بحث‌ها را داغتر کرده است.

در روزهای گذشته برخی هنرمندان عکس دعوتنامه‌هایشان را منتشر کردند و اعلام کردند به دلیل مشکلات اجتماعی و سیاسی موجود ترجیح می‌دهند دعوت حسن روحانی را رد کنند. اقدامی که آقای روحانی در اینستاگرامش به آن، واکنش نشان داد.

بگذر از پست توییتر شماره از @alireza_rezaei

-#روحانی: پرسش بنده این است؛ اگر نویسنده‌ای کتابی نوشت -حالا کلنل باشد، سرهنگ باشد، حقوقدان باشد، یا هرچی- و آن کتاب بیست بار بازنویسی شد و ده سال مجوز انتشار نگرفت و از این مدت شش سالش من رئیس جمهور بودم، چه کسی در این کشور مسئول این نابسامانی است؟
+ دولت آبادی: من.

رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی، ضمن انتشار عکس‌هایی از مهمانی افطاری چهارشنبه شب، روز گذشته پنج‌شنبه، دهم خردادماه در صفحه اینستاگرامش نوشت که گلایه‌های منتقدانی که این دعوت را رد کردند به‌حق و به‌جاست، کسی منکر آن نیست اما “همه با هم باید تلاش کنیم تا کمبودها را برطرف کنیم.”

🇮🇷 ⁦Mehdi H

#دولت_آبادی به عنوان نماینده قشر ادبیات و فرهنگی جامعه نشون داد بزرگان ادبیات معاصر ما، از دور اندیشی و سواد بیشتری نسبت به هنرمندان دیگر حوزه‌ها برخوردارند. من به عنوان یک ادبیاتی به محمود دولت‌آبادی افتخار میکنم.#افطاری_روحانی

اما انتشار همین عکس‌ها هم واکنش‌های زیادی را برانگیخت. اینکه چه کسانی در این مهمانی حاضر شدند، چه کسانی نرفتند و ادامه بحث برسر تاثیر حضور یا عدم حضور از یک سو و کراوات محمود دولت‌آبادی از سوی دیگر، واکنش‌های فراوانی ایجاد کرد.

بگذر از پست توییتر شماره از @afkhomand
مشاهده عکس در توییتر

Afshinkhomand

فریادی بالاتر از هزار غیبت ،لباسی که خودش یک گام به جلو است

برخی کراوات آقای دولت‌آبادی در حضور رئیس‌جمهور را “گامی به جلو” تلقی کردند اما برخی دیگر با این نظر مخالفند و می‌گویند کراوات زدن آقای دولت‌آبادی نه گامی به جلو است نه راضی‌کننده و نه دستاورد دولت آقای روحانی یا جریان اصلاحات.

Tyler the truthful troll

اینایی که از کراوات زدن #دولت_آبادی غش و ضعف میرن و حس میکنن قیام پارتیزانی کرده کراوات زدن تو عروسی براشون سابقه سیاسی حساب میشه.


هنرمندانی چون، فاطمه معتمدآریا، جمشید مشایخی، علی نصیریان، قطب‌الدین صادقی، محمود دولت‌آبادی، عبدالجبار کاکائی، داریوش کاردان، فرشته طائرپور، بهروز بقائی، رسول صدرعاملی، حسین انتظامی، لوریس چکنواریان، همایون اسعدیان، اصغر همت و هادی حیدری در این مهمانی حضور داشتند.

خانم معتمدآریا ضمن تسلیم نامه درخواست سینماگرانی که خواهان رفع محدودیت‌های بهروز وثوقی و هنرمندانی شده‌اند که با محدودیت روبرو هستند به آقای روحانی گفت: “ما هنرمندان مستقل و توانمندی هستیم که برای فعالیت، نیاز به حمایت نداریم ‌اما انتظار مانع تراشی هم نداریم، رسالت ما ترویج دوستی، وحدت، صلح و همدلی است؛ فقط خواهان آن هستیم که به ما اعتماد شود تا بتوانیم کارمان را انجام دهیم.”


خانم معتمدآریا در سخنانی در حضور آقای روحانی گفت هنرمندان مستقل انتظار حمایت ندارند اما انتظار مانع‌تراشی هم ندارند
ستاره اسکندری، بازیگر سینما و تئاتر هم در این مراسم از آقای روحانی تشکر کرد که مجال فعالیت برای اهالی فرهنگ و هنر را بیش از پیش فراهم کرده و گفت: “ما با شما عهد کردیم و تلاش کردیم به عقب بازنگردیم و امروز با وجود برخی گله‌ها و خستگی، هرگز ناامید نبوده و ناامید نخواهیم شد.”

شادی پیروزی، مدیر انتشارات فرهنگ ایلیا هم که در این مراسم حاضر بود با اشاره به مشکلات حوزه نشر، گفت: “وزیر فرهنگ دولت دوازدهم، همواره در دسترس اهل فرهنگ است و گوشی شنوا و صداقتی کمیاب دارد، اما انتظار داریم توجه بیشتری به حل مشکلات نشر شود. بهترین راه‌حل مشکلات عرصه فرهنگ، یاری گرفتن از اهالی همین حوزه است.”‌

برخی اهالی فرهنگ و هنر مانند کیوان ساکت، مهناز افشار، آناهیتا همتی، برزو ارجمند، سجاد افشاریان، پرویز پرستویی و احسان کرمی چند روز پیش در صفحاتشان در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ ما به افطاری نخواهیم رفت دلایل خود را برای این تحریم اعلام کردند. این افراد به وعده‌های معطل مانده آقای روحانی و فقر و سفره خالی مردم اشاره کردند. مهناز افشار با انتشار عکسی از آتنا دائمی، زندانی سیاسی، نوشت که به این مهمانی نمی‌رود و از آقای روحانی خواست که به جای او آتنا دائمی را دعوت کند.

تحریم افطاری روحانی؛ اقدامی موثر یا حرکتی ‘عوامفریبانه و سطحی’؟
درخواست رفع ممنوعیت کار بهروز وثوقی در نامه سینماگران به روحانی
برخی دیگر هم مانند جمشید مشایخی، حسین پاکدل و هیات مدیره خانه سینما قبل از مهمانی افطاری آقای روحانی اعلام کردند که به این مراسم می‌روند و بر لزوم وحدت و همدلی در این برهه زمانی تاکید کردند.

تصمیم این هنرمندان موافقان و مخالفان خود را داشت. آزاده نامداری، مجری سایق صداوسیما در اینستاگرامش این کار را “سطحی و عوامفریبانه” خواند و نوشت الان که آقای روحانی تحت فشار برجام است نباید چنین کاری کرد. کیوان مهرگان، روزنامه‌نگار هم نوشت این کار از اخلاق به دور است و این افرادی که نگران سفره خالی مردم هستند حاضر نیستند از دستمزدهای کلان خود به نفع مردم بگذرند.

You may also like...