طالبان با اعلام پیروزی در ولایت پنجشیر اعلام کردند بر تمامی افغانستان کنترل کامل دارند.

طالبان ویدیویی منتشر کرده که روز دوشنبه، نیروهایش پرچم این گروه را در برابر فرمانداری پنجشیر برافراشته‌اند.

توضیح ویدئو، Watch: Taliban fighters raise their flag in front of Panjshir’s provincial governor’s office

با این حال نیروهای مقاومت اعلام کردند که آنها هنوز در “همه مواضع استراتژیک” حضور دارند و “به جنگ ادامه می دهند”.

طالبان سه هفته پیش کنترل باقی افغانستان را در دست گرفته بود و پایتخت کابل را در ۱۵ اوت پس از سقوط دولت تحت حمایت غرب تصرف کردند.

احمد مسعود: قیام عمومی را بخاطر عزت و سربلندی افغانستان آغاز کنید

اکنون احمد مسعود، رهبر ‘جبهه مقاومت ملی ‘، از همه‌ مردم افغانستان خواسته است تا در برابر گروه طالبان “به هر شکل ممکن قیام کنند و برای سربلندی و عزت افغانستان بپا خیزند.”

احمد مسعود در تازه‌ترین پیام صوتی گفته است که طالبان خلاف تصمیم عالمان دین بر پنجشیر حمله کردند و “طینت اصلی خود را نشان دادند”.

پنجشیر
احمد مسعود در بیشتر از دو هفته گذشته در پنجشیر بسر می‌برد

او همچنین گفته است مقاومت در دره‌های پنجشیر و اندراب ادامه دارد. آقای مسعود از اعتراض‌های زنان در کابل و مزارشریف به عنوان الگوی از این مقاومت یاد کرده است. او از تظاهرات مردم در خارج از افغانستان هم که علیه گروه طالبان بپا شد، تشکر کرده است.

روز گذشته طالبان کنترل مراکز ولسوالی‌های پنجشیر را به دست گرفتند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در نشست خبری صبح روز دوشنبه گفت که حالا جنگ در افغانستان خاتمه یافته و پنجشیر در تصرف آنهاست.

او همچنین گفت که پنجشیر پر از سلاح و مهمات است که بعدا به مرکز انتقال داده خواهد شد و برای دفاع از سراسر افغانستان بکار خواهد رفت.

روشن نیست احمد مسعود و امرالله صالح از چهره‌های برجسته جبهه مقاومت فعلا کجا هستند.

احمد مسعود از حمله دیروز بر پنجشیر به عنوان حمله “خارجی‌ها” بر افغانستان یاد کرده است. روز گذشته گزارش‌های تایید ناشده از حملات پهپادی بر مواضع نیروهای مقاومت در پنجشیر خبر داد.

شماری از مردم در تماس‌های جداگانه به خانواده‌هایشان از کشتار مردم ملکی در قریه‌های پنجشیر از سوی نیروهای طالبان خبر داده اند. شماری دیگری از اهالی پنجشیری‌ که در کابل زندگی می‌کنند، می‌گویند طالبان دنبال جوانان پنجشیری در محلاتی اند که اکثرا تراکم جمعیت مردم پنجشیر آنجاست.

بلال کریمی، از دستیاران ذبیح‌الله مجاهد، در تماس با بی‌بی‌سی ادعا بازداشت جونان پنجشیر در کابل و کشتار غیر نظامیان در ولایت پنحشیر و آتش‌زدن به زمین‌های مردم را رد کرد.

در روزهای گذشته و تا کنون با شدت گرفتن جنگ در پنجشیر دسترسی به معلومات و خبرهای دقیق از پنجشیر کاهش یافته است.

گروه طالبان این ادعاها را رد کرده و گفته که نیروهای طالبان با غیرنظامیان کار ندارند.

محاصره پنجشیر

گروه طالبان برق و دسترسی به شبکه‌های اینترنتی را بر مردم پنجشیر قطع کردند. پنجشیر در نزدیک به دو هفته گذشته در محاصره مطلق گروه طالبان قرار داشت.

امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری پیشین، در نامه‌ای نوشت که گروه طالبان از ورود مواد خوراکی و دارو به پنجشیر جلوگیری می‌کنند. او از ملل متحد خواست تا به آنچه او جنایت جنگی از سوی گروه طالبان می‌داند، توجه کند.

آنچه در نزدیک به دو هفته بر پنجشیر گذشت، در مقیاس به آنچه در سراسر افغانستان گذشت متفاوت بود.

نیروهای "مقاومت ملی" در افغانستان

منبع تصویر، REUTERS