در پی اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان درباره ضرورت تحریم طالبان از سوی سازمان ملل، گروه طالبان گفته که تحریم رهبران این گروه ربطی به دولت افغانستان ندارد.

روز گذشته (پنجشنبه، ۷ حوت/اسفند) حمدالله محب، در یک کنفرانس مجازی به اعضای کمیته تحریم سازمان ملل متحد گفت که وضع تحریم‌ها بر طالبان، در روند صلح و کاهش خشونت‌ها در افغانستان بسیار مهم است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه ‎طالبان در واکنش به این اظهارات به بی‌بی‌سی گفت بیرون کردن نام سران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل در توافق صلح دوحه مشخص شده و آمریکا باید مطابق آن عمل کند و تمام تحریم‌ها علیه رهبری این گروه را بردارد. ‎در همین حال سراج الدین حقانی، معاون گروه طالبان، آمریکا و دولت افغانستان را به نقض توافقنامه صلح دوحه متهم می‌کند، او اما خطاب به جنگجویانش گفته که به توافقنامه پابند بمانند. ‎همچنین محمد عمرداودزی، نماینده ویژه رئیس جمهوری اشرف غنی که به پاکستان سفر کرده می‌گوید که اسلام آباد حاضر است برای ختم جنگ و تامین صلح پایدار با افغانستان همکاری کند.

محب
حمدالله محب

‎در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان آمده که طالبان خشونت‌ علیه مردم و حکومت را به گونه بی‌سابقه افزایش داده و به رغم آزادی زندانیان شان از سوی دولت آنها به خشونت متوسل شده‌اند. ادعایی که همواره از سوی طالبان رد شده است.

اما سازمان ملل متحد در گزارش سالانه‌اش در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان گفته که با آغاز مذاکرات دوحه، خشونت ها بیشتر شده است.

‎سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید که موضوع وضع تحریم علیه رهبری طالبان تنها مربوط به آمریکا نیست بلکه وابسته به تصمیم شورای امنیت سازمان ملل است که ۱۵ عضو دارد و دولت افغانستان نیز در آن حق نظر دادن دارد.

‎از سویی نماینده افغانستان در امور پاکستان می‌گوید که موضع پاکستان در قبال افغانستان تغییر کرده‌است. او می‌گوید در جریان ملاقات با مقام‌های پاکستانی، آنها گفته‌اند حمایت از ختم جنگ و رسیدن به یک روند سیاسی صلح در افغانستان به نفع پاکستان است. در این نشست‌ها مقام‌های پاکستانی تلویحا گفته‌اند که در برگشت طالبان به میز مذاکره نیز نقش داشته‌اند.‎در عین حال سخنگوی ارتش پاکستان نیز گفته اگر طالبان مثل گذشته به زور قدرت را به دست بگیرد، پاکستان از این گروه حمایت نخواهد کرد.

او افزوده که شرایط افغانستان فرق کرده و حالا این کشوریک نظام و دولت دارد و شکست آنها کار آسانی نیست.

‎آقای داودزی معتقد است که این موضع‌گیری در قبال افغانستان از سوی پاکستان بی‌سابقه بود و بیانگر آن است که حالا سران نظامی و غیرنظامی پاکستان هر دو خواستار پایان جنگ و رسیدن به یک توافق سیاسی در افغانستان هستند.

‎دو روز پیش اتحادیه اروپا هم گفته که تنها توقف بی‌درنگ خشونت‌ها می‌تواند باعث اعتماد به صداقت طالبان برای تلاش های سیاسی به منظور پایان جنگ شود.