الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین، از بیمارستان مرخص شد

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسی که کشورهای غربی می‌گویند با یک سم اعصاب مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده، روز چهارشنبه پس از یک ماه از بیمارستان مرخص شد.

این فرد منتقد کرملین و معترض به فساد دولتی، ۳۲ روز را در بیمارستانی در پایتخت آلمان گذراند که ۲۴ روز آن در بخش مراقبت‌های ویژه بود.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، پزشک معالج او می‌گوید اکنون بهبودی کامل او پس از مدتی ممکن است اما در مورد اثرات جانبی درازمدت نمی‌توان هنوز نظر قطعی داد.

الکسی ناوالنی، یکی از سرسخت‌ترین منتقدان ولادیمیر پوتین چندی پیش در طول پرواز از سیبری به مسکو ناگهان به شدت بیمار شد و پس از توقف اضطراری هواپیما در شهر اومسک به بیمارستان منتقل شد.

خانواده و مشاوران آقای ناوالنی بر انتقال او به خارج از کشور تأکید می‌کردند و بالاخره پس از دو روز مقاومت، دولت روسیه خواسته آنها را پذیرفت و او به برلین منتقل شد.

پزشکان در روسیه گفتند در آزمایش‌های خود هیچ اثری از مواد سمی در بدن آقای ناوالنی پیدا نکردند، اما آلمان می‌گوید که آزمایش‌های سم‌شناسی صریحاً نشان می‌دهد که وی توسط عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله پس از مرخصی از بیمارستان تصویری از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده که او را نشسته بر روی نیمکت پارکی در برلین نشان می‌دهد.

او نوشته است که هنوز دست چپش به‌درستی کار نمی‌کند و در حفظ تعادل موقع ایستادن هم با مشکل روبه‌روست