ایالات متحده به خاطر مسموم کردن الکسی ناوالنی، رهبر مخالف رئیس جمهوری روسیه، چند مقام و نهاد روسی را تحریم کرد.

مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفتند که این تحریم ها هفت مقام تن از کارمندان ارشد و چهارده موسسه تولید مواد شیمیایی را هدف قرار خواهد داد.

به گفته آنان، منابع اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که دولت روسیه در پشت حمله به آقای ناوالنی در سیبری در سال گذشته قرار داشته است. در این حمله از ماده نوویچیک استفاده شده که در تسلیحات شیمایی روسیه به کار می رود.

وی مشهورترین منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بوده است.

پس از مسمومیت با این ماده، آقای به کما رفت و برای درمان با هواپیما به آلمان منتقل شد و در آنجا بهبود یافت. او در ماه ژانویه به روسیه بازگشت و پس از ورود به کشورش دستگیر شد.

دولت روسیه دست داشتن در مسموم کردن او را را انکار می کند و نتیجه گیری کارشناسان تسلیحاتی غرب در مورد کاربرد ماده اعصاب نوویچیک را مورد تردید قرار داده است.

ماه گذشته دادگاهی در روسیه رای داد که آقای ناوالنی شرایط آزادی مشروط خود در ارتباط با محکومیت در مورد پرونده اتهامی اختلاس را نقض کرده و برای او محکومیت زندان صادر کرد.

مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفتند که تصمیم به تحریم کارکنان دولتی و موسسات روسی در هماهنگی با کشورهای اتحادیه اروپا اتخاذ شده و انتظار دارند این اتحادیه هم به اقدامات مشابهی دست بزند.

این اولین تحریم هایی است که دولت جو بایدن علیه روسیه اعمال می کند. در مقایسه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، جو بایدن موضع سخت تری در قبال ولادیمیر پوتین دارد.

جو بایدن پس از تماس تلفنی با همتای روسی خود در ماه گذشته گفت که روشن کرده که زمان آن به سر آمده که آمریکا “در برابر اقدامات تهاجمی روسیه، دخالت در انتخابات ما، حملات سایبری، مسمومیت شهروندان نرمش نشان دهد.