شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان، با امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار کرده است. تاجیکستان تأکید کرده که تاجیکان در دولت آینده افغانستان باید “جایگاه شایسته” داشته باشند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در این دیدار تأکید کرده که برای حل فوری مشکلات سیاسی و امنیتی افغانستان باید هرچه زودتر یک دولت فراگیر با حضور همه اقلیت‌های ساکن این کشور ایجاد شود.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان آمده که وضعیت فعلی افغانستان از موضوع‌های اصلی در دیدار محمود قریشی با امامعلی رحمان بوده است.

رئیس جمهور تاجیکستان گفته که این کشور “همه‌گونه بی‌قانونی، قتل، غارت و تعقیب و ظلم علیه مردم افغانستان، به‌خصوص تاجیک‌ها، ازبک‌ها و اقلیت‌های دیگر ملی را قاطعانه محکوم می‌کند”.

عصر امروز محمود قریشی در ادامه‌ سفر منطقه‌ای از دوشنبه به تاشکند، پایتخت ازبکستان رفت.

آقای قریشی نیز در توییتر نوشته که در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان و همچنین با مقام‌های ازبکستان در مورد افغانستان و به ویژه ایجاد “دولت همه‌شمول” صحبت کرده است.

.
دیدار شاه محمود قریشی با عبدالعزیز کامیلوف، نماینده ویژه ازبکستان در افغانستان

تاجیکستان تأکید کرده که نظام نو سیاسی در افغانستان از راه “همه‌پرسی” و با درنظرداشت دیدگاه‌های تمام شهروندان این کشور باید مشخص شود.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان آمده که “هیج گونه حکومت دیگر را که در این کشور با راه ظلم و تعقیب، بی‌درنظرداشت موقع کل مردم افغانستان، بخصوص تمام اقلیت‌های ملی آن تأسیس داده می‌شود، اعتراف نخواهد کرد.”

تاجیکستان از جامعه جهانی دعوت کرده که برای تحقق صلح در افغانستان و اعتدال هرچی زودتر وضعیت از راه مذاکرات تدابیر عاجل را روی دست بگیرد.

رئیس جمهوری تاجیکستان گفته که در این روند سازمان ملل متحد باید نقش کلیدی داشته باشد.

به نوشته رسانه‌های دولتی تاجیکستان، در دیدار رئیس جمهوری این کشور با وزیر خارجة پاکستان آمادگی به دیدار رسمی عمران خان، نخست‌وزیر این کشور از تاجیکستان هم بررسی شده است.

قرار است این دیدار عمران خان از تاجیکستان در روزهای برگزاری اجلاس شورای رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر دوشنبه در ۱۶-۱۷ سپتامبر صورت بگیرد.

روز دوشنبه گذشته، پیش از آغاز سفر خود به تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران، وزیر خارجه پاکستان گفته بود که اسلام‌‌آباد از همه کشورهای جهان دعوت می‌کند تا با تحریک طالبان مذاکره کنند.

به گفته آقای قریشی جامعه جهانی باید با طالبان در تماس باشد.

وزیر خارجه پاکستان گفته که کشورش می‌خواهد در تحقق صلح در افغانستان سهم بگیرد. او اظهار امیدواری کرده بود که کشورهای دیگر منطقه نیز چنین خواهند کرد.